Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

Jak začít běhat po chřipce?

Jarní závody se blíží a pro mnoho běžců znamená měsíc leden nakopnutí k tréninkovým plánům. Co když ale jsou naše plány překaženy náhlou nemocí? Někteří běžci budou muset řešit dilema, jestli se cítí dostatečně dobře na to, aby vyběhli. Tady jsou naše top tipy pro návrat k tréninku po chřipce:

Měřte si teplotu. Je to jednoduché – pokud máte stále ještě zvýšenou teplotu, je lepší počkat až opadne před tím. Zvýšená teplota indikuje, že vaše tělo ještě stále bojuje s infekcí. Namísto „okrádání“ těla o energii během mu dopřejte využít všechny síly na boj s nemocí.

Pijte, pijte, pijte. Není žádná novinka, že chřipka způsobuje dehydrataci těla. Pijte dostatečné množství tekutin k doplnění jejich hladiny po chřipce. Monitorujte barvu moči k lepšímu posouzení stupně hydratace – cokoliv tmavšího než limonáda znamená, že vaše tělo je dehydratované. Počkejte, než vaše moč získá správnou barvu.

Doplňujte vitamíny. Váš imunitní systém právě dobojoval ve válce a bude potřebovat trochu podpořit, než zase začne naplno fungovat. Multi-vitamín by měl být součástí vaší denní rutiny, po prodělané chřipce to platí dvojnásob.

Začněte zvolna. Několik vašich prvních běhů po nemoci by mělo být v nízké intenzitě. Pokud lapáte po dechu, spomalte. Pamatujte, že cílem je pozvolna se dostat zpátky do tréninku. Po návratu je důležitější čas strávený na nohou (během) než intenzita běhu.

Postupně navyšujte kilometráž. Přestože může být lákavé rychle se znovu ponořit do tréninku, pamatujte na postupné zvyšování týdenních dávek. Pokud začnete příliš rychle nebo poběžíte příliš dlouho, riskujete, že se chřipka může znovu vrátit. Dejte šanci vašemu tělu postupně si znovu přivyknout na původní zátěž před chřipkou.

Varovné znaky. Pokud prožíváte závratě, bolesti svalů, nebo extrémní únavu, přestaňte s tréninkem a dejte si raději den, dva volno. Pokud problémy přetrvávají a neustupují, konzultujte je s vaším doktorem.

Buďte vůči sobě ohleduplní. Nesnažte se dohonit kilometry, které vám kvůli volným dnům v posteli chybí. Pamatujte, že odpočinkové dny jsou důležitou součástí tréninkového plánu. Všechno zlé je k něčemu dobré a po prodělané nemoci se cítíme vděční za to, že už je nám zase lépe. Využijte příležitosti užít si vaše první po-chřipkové běhy a oslavte skutečnost, že jste znovu na nohou.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Scroll To Top
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.