Canicross je druh terénního běhu se psem. Je příbuzný ostatním  sportům, které můžeme provozovat s našimi čtyřnohými miláčky jako skijöring – běhání na lyžích nebo bikejöring – jízda na kole. Tento sport vznikl tak, že musheři chtěli trénovali své vodicí psy na běh se saněmi i v období, kdy nebyl sníh. Od té doby se tento sport vyvinul v rekreační a soutěžní sport.

Rozdíl mezi canicrossem a běžným trailovým během se psem je ten, že canicross je poháněn neboli veden psem. K tomuto účelu se používají speciální postroje, které psovi umožňují optimální a pohodlné vedení. Psi jsou spojeni bungee vodítkem, ne delším než 2 – 2,5 metru, které je pak připevněno ke speciálnímu běžeckému pásu na jejich majiteli. Pás a bungee vodítko umožňují tlumení nárazů a chrání majitele před případným zraněním zad. 

Canicross je skvělým způsobem, jak si vybudovat pevné pouto mezi vámi a vaším psem. Zároveň vás udržuje v kondici i zdraví a především společně zažijete obrovskou zábavu.

Cani sportů se může účastnit většina psích plemen a také může být skvělým nástrojem jak pomoci vyřešit problémové chování psů.

„Pes je vás schopen zrychlit oproti klasickému běhu až o 1 min/km.“

Jak začít

Na trhu je k dispozici spousta užitečného vybavení a tréninkových tipů pro začátečníky i zkušené sportovce, kteří se chtějí zlepšit.

Pamatujte, že provozování CaniCrossu by mělo být pro vás, ale především pro vašeho psa skvělou zábavou. Aby váš pes mohl začít s canicrosem, musí být dospělý (věk alespoň 12 měsíců). Horní věková hranice stanovena není. Důležité je, aby váš pes byl zdravý a v dobré kondici. U brachiocefalických plemen, jako jsou např. buldočci, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. V tomto případě platí, abyste se poradili se svým veterinářem, který rozhodne, zda by se váš pes mohl závodů zúčastnit.

Nejdůležitější je, aby zážitky vašeho psa při CaniCrossu byly velmi pozitivní. 

Takže než vyrazíte na trať, přečtěte si našich 5 nejlepších rad pro úspěšný trénink CaniCrossu.

01/ Informujte se o potřebném vybavení

Pro provozování  CaniCross potřebujete postroj pro svého psa, pás pro vás a bungee lano/vodítko, které vás oba bezpečně spojí. Mít bungee nebo elastické lano je opravdu důležité, protože funguje jako tlumič nárazů mezi vámi a vaším psem.

Vybavení se častým používáním opotřebovává, proto vždy, než vyrazíte na trasu, postroje pečlivě a pravidelně kontrolujte, zda není poškozené.

Když váš pes táhne (což potřebujeme), vložte do hry slovní pokyn, například „ano“, „hodný pejsek/holka“ nebo „běž, běž, běž“, aby si pes toto slovo spojil s pocitem a vědomím tahání v postroji.

Na konci běhu psa vždy odměňte slovní pochvalou a dostatečným pomazlením, aby to pro něj byl pozitivní zážitek.

02/ Ujistěte se, že postroj vašemu psovi pohodlně sedí

Abyste svého psa povzbudili k tahání do postroje, je důležité, aby postroj dobře seděl a byl pro vašeho psa pohodlný. Doporučení na postroj je nejčastější otázka trailrunnerů, a je těžké na ni odpovědět, protože existuje spousta variací velikostí a tvarů psů už jen v rámci jednoho plemene. Věříme, že neexistuje nic jako „dokonalý postroj“, ale existuje dokonalý postroj pro vašeho psa. Dobrou volbou v tomto případě bude, když zajdete i s vaším psím miláčkem do specializované prodejny, kde postroj důkladně vyzkoušíte.

03/ Udržujte trénink krátký a zajímavý

Najděte si zajímavou trasu, například zastrčenou stezku v zalesněné oblasti, aby měl váš pes jasně vymezenou cestu, kterou může sledovat a ničím se nemusel rozptylovat. To ho povzbudí k tomu, aby běžel před vámi a táhl do postroje. 

Snažte se vyhnout tvrdým nebo štěrkovým cestám, po kterých se psovi běhá méně pohodlně. Je důležité, aby všechny zkušenosti vašeho psa s CaniCrossem byly pozitivní. 

Při zahájení jakékoli nové aktivity je důležité, abyste se psem postupně budovali trénink. Je důležité, aby vaše těla měla čas se přizpůsobit požadavkům, které jsou na ně vyvíjeny. Začněte s krátkým intervalem 50-100 m, abyste psa povzbudili k tahání do postroje. Pak, pokud můžete, zbytek běhu psa volně proběhněte nebo ho venčete na vodítku.

04/ Svého psa neustále odměňujte za tahání do postroje

Někteří psi se přirozeně rozběhnou do postroje. Pokud si však váš pes není jistý tím, že smí táhnout, zde je několik tipů, jak ho povzbudit:

  • Hoďte před sebe míček a poté psa odměňte pamlskem
  • Běhejte s kamarádem, který běží velmi mírně vpředu, a povzbuzujte psa, aby běžel s vámi. Nebo mějte kamaráda v postroji a vy běžte mírně vpředu.
  • Běhejte se skupinou CaniCross. 

Když váš pes táhne, vložte do hry slovní pokyn, například „ano“, „hodný pejsek/holka“ nebo „běž, běž, běž“, aby si pes toto slovo spojil s pocitem a vědomím tahání v postroji.

Na konci tréninku psa vždy odměňte slovní pochvalou a pamlskem s pomazlením, aby to pro něj byl pozitivní zážitek.

05/Naučte psa směrovým pokynům.

Když jste na trase, je důležité dávat psovi jasné hlasové pokyny, aby se cítil jistý, kterým směrem má vést. Mnoho CaniCrosserů používá mushingové výrazy, jako např: 

Gee – vpravo

Haw – vlevo

On by – ignoruj, pokračuj

Hike on – tahej – použít větší tažnou sílu, abyste pokračovali vpřed

Lets go – zrychlení nebo rozjezd

Steady – zpomalení tempa

Whooa – zastavit

Stand/line out – stát stále čelem dopředu

V zásadě ale můžete používat jakákoli slova, pokud je vy i váš pes znáte a používáte. Směrové pokyny můžete začít učit i na procházce, takže když se váš pes blíží k pravotočivé zatáčce, řekněte slovo „Gee“. Pokud se na vás ohlédne, natáhněte pravou ruku jako směrový pokyn. Jakmile správně zahne, pochvalte ho a odměňte oblíbeným pamlskem. 

Učení a posilování pokynů můžete provádět i doma, a to tak, že budete držet pamlsek v obou rukách a odměníte ho, pokud si po vyslovení pokynu příjde ke správné ruce. Jen je potřeba dát pozor, že pokud žádáte o „gee“, je to ve správném směru z pohledu vašeho psa.

06/Připraveni na závod a hledání závodu

Závodní sezóna CaniCrossu je obvykle od září do května, kdy jsou teploty chladnější a méně vlhké. V teplém počasí mají psi problém s kontrolou tělesné teploty, takže se mohou velmi rychle přehřát.

Závodit můžete s mnoha plemeny, jen si nezapomeňte zkontrolovat pravidla závodů a možnosti různých kategorií, abyste splňovali kritéria pro přihlášení.

Doufáme, že si se svým psem užijete skvělé chvíle na trase.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.