Zařízení, která měří tepovou frekvenci nazýváme monitory tepové frekvence, ale mohli bychom je nazvat i “monitory spalování tuku”, protože měření tepu během cvičení je nejlepší způsob jak podpořit spalování tuku během nejenom cvičení ale i po něm. Ale někteří lidé používají monitory tepové frekvence neprávně — k tomu, aby na sobě pracovali ještě tvrději, co může naopak způsobit, že tuk se ukládá. A další jsou stále zaměřený na přístup “kalorie dnu, kalorie ven”, který se ukázal neefektivní, jak můžeme vidět na velkém počtu lidí s nadváhou — což v podstatě nadbytečný tuk.

Naše společnost posedlá hmotností nás nasměrovala na špatný problém: co říká váha. Většina lidí ve skutečnosti nechce snížit svojí hmotnost — to co chtějí je redukce tělesného tuku, protože když ho máme hodně, tak jsme nafouklí a méně zdraví. Kdysi se dalo odhadnout od oka, že člověk pravidelně cvičí, protože měl štíhlou figuru. To se změnilo. Nacházíme se uprostřed epidemie nadměrného tuku. To je něco, co kdysi postihovalo jenom lidi se sedavým životním stylem. Teď dopadá i na ty, co pravidelně cvičí. Výsledkem je zvýšené množství tuku v tělech běžců, chodců, triatlonistů a těch, co tráví nezměrné hodiny v tělocvičně anebo prací venku. Tento problém se stal tak běžným, že podle některých je to normální. Není.

Tento příběh je běžný. I když mnozí během tvrdého tréninku spalují množství kalorií, nemohou se zbavit tělesného tuku. Nadbytek tuku nejenom zabírá více místa a rozšiřuje tak pás a jiné části těla, ale i zvyšuje hmotnost. Navíc, zvýšené množství tělesného tuku, zejména v oblasti břicha, je spojené s chronickými záněty. To může být počátečním projevem různých onemocnění, jako je rakovina, Alzheimerova nemoc a kardiovaskulární onemocnění a to ani nemluvím o tendinopatii, fasciitis a jiných zraněních. Spálení nadbytečného tuku neznamená jenom štíhlou postavu — je to priorita pro dobré zdraví, lepší zdatnost a závodníkům pomáhá k ještě rychlejším časům.

Háček ohledně spalování kalorií

Dilema, kterému čelí miliony lidí, kteří spalují množství kalorií, ale stále mají příliš mnoho tělesného tuku je jednoduché: lidé spalují špatné kalorie. Protože vy nechcete jenom spalovat kalorie. Vy chcete spalovat kalorie uložené v tuku. Proto musíte vytrénovat metabolizmus tak, aby spaloval celý den více tuků a méně cukrů. Lidské tělo má dvojitý zdroj paliva — na energii spaluje nejenom tuky, ale i cukry (glukózu). Důležitá otázka je, kolik čeho spotřebovává. To záleží od vašeho metabolizmu. Někteří lidé spalují velké množství tuků, na cukrech závisí méně a jsou štíhlí. V dnešní době má ale většina lidí zhoršenou schopnost spalovat tuky, výsledkem čeho je méně energie a více tělesného tuku. Nenechte se zmást představou, že náročnější trénink při vysoké tepové frekvenci donutí metabolizmus spálit více tukových kalorii. Tento přístup může naopak spálit více cukrových a méně tukových kalorii. Místo toho chcete vytrénovat svůj metabolizmus tak, aby spaloval více tuku, 24 hodin denně.

Příčiny sníženého spalování tuků

Metabolizmus spalování tuků je ovlivněný klíčovými faktory životního stylu: cvičením, stravou a zátěží. Nižší intenzita cvičení může zlepšit schopnost metabolizmu spálit více tuků, zvýšit energii a snížit tukové zásoby. Monitor tepové frekvence vám může pomoci najít optimální tréninkovou intenzitu, jak je popsáno níže.

Rafinované karbohydráty, včetně cukrů, zpomalují spalování tuků. Zdravé tuky, které se vyskytují v avokádech, vejcích, másle, kokosovém a olivovém oleji, a v mase podporují spalování tuků. Pokud skutečně chcete odbourat více tuku, je důležité, aby jste odstranili z jídelníčku cukry a jiné rafinované karbohydráty a jedli zdravé tuky.

Nadměrná zátěž může také zpomalit spalování tuků. Kromě intenzivního tréninku, mohou zpomalit spalování tuků také chemická zátěž (strava) a mentální (a emocionální) stres. Řízení hladiny zátěže, včetně cvičebního programu, je další důležitý faktor spalování tuku. Jenom snížením intenzity tréninku a výživové zátěže, může většina lidí začít spalovat více tuků už během několika hodin.

Jak může pomoci monitor tepové frekvence

Monitor tepové frekvence je základním nástrojem biofeedbacku. Pokud je správně používán, může pomoct regulovat fyzickou zátěž během cvičení a udržet intenzitu která podporuje spalování tuků. To dokáže zlepšit metabolizmus během cvičení a po následujících 24 hodin, nebo i více, dokonce i během spánku.

Monitor tepové frekvence vás upozorní, když je trénink příliš intenzivní, aby jste mohli zpomalit. Sledovat můžete chůzi, běh, jízdu na kole, skupinové tréninky anebo jakékoliv jiné cvičení (s výjimkou posilování, které je obvykle vysoce intenzivní).

Jaká je ideální tepová frekvence? To záleží od individuálního zdraví a zdatnosti. Vzorec 180 vám pomůže stanovit optimální úroveň spalování tuků. Tento vzorec jsem vyvinul s využitím vědeckých dat, abych mohl vypočítat aktuální procento spalování tuků během různých stupňů intenzity tréninku.

Monitor tepové frekvence může taky pomoci vyhodnotit, zda-li jste skutečně na správné cestě. Proč čekat týdny a měsíce, jenom aby jste zjistili, že tukové zásoby se prakticky nezměnili? Jednoduchý test nám dá odpověď. S tím jak spalujete více tukových zásob, se zlepšují aerobní funkce svalů a vy dokážete, při té samé tepové frekvenci, chodit, běhat, jezdit na kole, prostě se hýbat, rychleji. To je důležité zejména pro závodníky. Tento proces nazývám rozvoj Maximální Aerobní Funkce, neboli MAF. Test MAF pomáhá vyloučit z tréninku dohady.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.