Jsme-li zdraví a s výjimkou tornáda, tsunami, horského blizardu a podobných extrémů, neexistuje počasí, jež by nám mohlo zabránit v tréninku a už vůbec ne v účasti na závodě. Matka příroda si nám do cesty může postavit, co chce, a my přesto poběžíme – v horku, mrazu, dešti, větru, sněhu, mlze, čemkoliv. Na svou odolnost vůči klimatickým podmínkám jsme právem hrdí, naše hrdost by však nikdy neměla přerůst ve slepou pýchu, protože odolní nebo ne, v souboji s přírodou obstojíme, jen když ji budeme respektovat a přizpůsobíme se.

Až vás tedy jednou ráno v den závodu probudí bušení deště do oken, musíte v prvé řadě zachovat klid a potom provést určitá opatření. Jinak vás místo uspokojivého výkonu (a kdoví, možná i výsledného času) čeká v lepším případě deprimující výsledek a v horším zranění nebo nemoc, když je venku ještě navíc pořádná zima, což je v naší zeměpisné oblasti bohužel realita velkého množství hlavně podzimních a zimních závodů.

Zmíněná opatření jsou v zásadě dvojího druhu – ta, jimiž ošetříte svou deštěm zdeprimovanou mysl, a potom ta praktičtější, zaměřená spíše na fyzické aspekty závodu. Dělicí čára mezi oběma skupinami je ovšem velice tenká a důležité je neopomenout nic, protože každá jednotlivost má vliv na všechny ostatní a jedině dohromady a společně vám správně vážené předzávodní kroky mohou dopomoci k dobrému výkonu víceméně za jakéhokoliv počasí.

Pokud jde o duševní přípravu, doporučujeme minimálně následující:

1. přizpůsobte svoje očekávání
Bez ohledu na to, zda patříte k běžecké elitě nebo těm, kteří na olympijské hry ani mistrovství světa jako soutěžící nikdy nepojedou, počasí může někdy nastolit takové podmínky, že dosažení plánovaného času pro vás bude prostě nemožné. Lpět za každou cenu na předsevzatém cíli je pak kontraproduktivní až nesmyslné. Při stanovování plánovaného tempa a konečného času totiž většinou vycházíme z ideálních podmínek, a jestliže hustě prší a do toho fouká silný protivítr, nemusíme být jadernými fyziky, abychom si spočítali, že původní výpočty za změněných okolností logicky nemohou vést ke stejným výsledkům.

2. závoďte
Dobrým způsobem, jak uspět za nepřejících povětrnostních podmínek, je přestat se zabývat tím, jakého času lze dosáhnout, a prostě jenom závodit. U vytrvaleckých vzdáleností jsme zvyklí na to, že nezřídka běžíme spíš proti ubíhajícímu času než proti ostatním, protože výsledné umístění v masových akcích, jakými vytrvalecké závody bývají, pro nás mívá menší cenu než konečný čas.

Za špatného počasí je to ale jiné. Když na to máte, soustřeďte se na vítězství v závodě, a když na to nemáte, zkuste uspět ve své věkové či jiné kategorii nebo alespoň porazit zbytek skupinky, ve které jste celou dobu běželi. Zkoušejte nastupovat, pokoušejte se na někoho dotáhnout a toho, kdo jde s vámi, setřást. Užívejte si závodění v jeho nejčistší podobě a jen tak mimochodem sbírejte cenné závodnické zkušenosti propříště, až budou podmínky ideální a vy na startovní čáře zdraví, dobře vyspaní a v nejlepší náladě.

3. uvolněte se
Studený déšť, vítr, špatná viditelnost, to všechno může zvýšit naše předstartovní napětí a do značné míry ovlivnit naši fyzickou a psychickou pohodu. Zadívejte se někdy pozorně na lidi na chodníku, když prší, jak se krčí ve snaze schovat hlavu mezi ramena, jak jsou jejich ústa pevně sevřená a pohyby křečovité. To rozhodně není stav, ve kterém se dá úspěšně závodit. Jakmile jste se jednou rozhodli, že ze závodu neodstoupíte, smiřte se s tím, že zmoknete, a nesnažte se vyhýbat každé kapce. Zvolte uvážlivě svoje oblečení a ani zima vám nebude. Jediné, co musíte udělat, je postavit se nepříznivým okolnostem a vytěžit z nich něco příznivého.

O nic méně důležitý než stav naší mysli je za mizerného počasí samozřejmě také stav našeho těla a následující doporučení v žádném případě nemusíte považovat za to jediné, co pro sebe za mokra můžete udělat.

Vyběhněte suší
Co nejvíce usilujte o to, abyste závod zahájili v suchém oblečení a suchých botách. Vlhko a zima totiž vedou ke ztuhlým svalům, ohrožují nás zraněním a výrazně zhoršují náš výkon. Jestliže prší a vy musíte na start dlouho před výstřelem (např. u závodů s velkým počtem účastníků), oblečte se do deště a to, v čem nakonec poběžíte, si (včetně bot!) vezměte s sebou třeba v igelitové tašce.

Na startu závodů, při kterých se po vás bude chtít, abyste nějakou dobu čekali připraveni na místě, jistě najdete nějakou možnost (i kdyby to měl být jenom mobilní záchod), jak se těsně před vyběhnutím převléknout. Předem však myslete na to, komu nebo kam dáte svoje odložené věci. Přestože na to často myslí sami pořadatelé, vždy je rozumné se podle situace připravit předem.

Zvláště v případě velmi silného deště může být překvapivě účinnou pomocí obyčejný (raději ovšem nepoužitý) pytel na odpadky s vystřiženým otvorem pro hlavu. Můžete ho mít na sobě i na prvních kilometrech závodu a potom by nemělo být těžké se ho zbavit. Je také možné, že před vlastním závodem už budete oblečeni v závodním a přes sebe budete mít „pláštěnku“ z hliníkové folie (někdy dávají sami pořadatelé), která vás bude chránit jak před deštěm, tak vás bude udržovat v teple!

Udržujte se v teple
Za deště, ve větru a při teplotách do 10 ºC hrozí hypotermie – stav, při kterém tělesná teplota klesá pod hodnotu nezbytnou pro normální fungování metabolismu a tělesných orgánů. To se týká hlavně dlouhých závodů, jakými jsou maratony a ultramaratony, protože při nich je naše tělo po dlouhou dobu vystaveno povětrnostním podmínkám, jež mu neumožňují produkovat dostatek tepla pro zahřátí.

V takových případech byste se neměli řídili pravidlem, že vždy je lepší mít na sobě méně oblečení, než si myslíme, že budeme potřebovat, a obléci byste se měli raději více než méně. Zvláště vhodné pro tyto účely jsou věci, které se později dají snadno svléknout – rukavice, čepice, šátky, návleky na paže apod.

Pokud se chystáte běžet v trenýrkách, zvažte natření odhalených částí těla například vazelínou nebo olivovým olejem, protože do určité míry omezí únik tělesného tepla pokožkou (případně hřejivou nebo vodoodpudivou emulzí). POZOR: ruce si po použití emulze řádně omyjte, aby vám zbytky emulze „nezpříjemnily“ běh, když by jste si chtěl otírat pot okolo očí apod.

Braňte se proti odřeninám a puchýřům
Závodění v dešti může být osvěžující a při vyšších teplotách dokonce ku prospěchu věci, nicméně mokré oblečení vám při neustále se opakujícím kontaktu s pokožkou, navíc v kombinaci s potem, postaví do cesty nečekanou překážku v podobě odřenin. Ty jsou zpočátku „jen“ nepříjemné, ale po určité době, a zejména začnou-li krvácet, se mohou stát vážným problémem, který vás klidně může přinutit zpomalit a změnit krok ve snaze uhýbat bolesti. Nejčastěji postiženými místy jsou vnitřní části stehen, podpaží a prsní bradavky a jenom pro úplnost dodáváme, že poslední zmíněné se týká bez rozdílu jak žen, tak mužů.

Běžnou praxí je na nejčastěji postižená místa nanést před závodem (nebo dlouhým tréninkovým během) vhodný lubrikant nebo si je prostě přelepit kvalitní, vodě odolnou náplastí. U mužů doporučuji, pokud mají ochlupenou hruď, vyholení v místě použití náplastí, aby ty lépe přilnuly. Preventivní ochrana paty a prstů na nohách proti puchýřům dává rovněž smysl, zvlášť když víte, že jste na podobné „trable“ náchylní.

Na závěr stojí za zmínku, že deštivý závod zvládnete vždycky líp, když budete vědět, jaké to vlastně je běžet v dešti, v zimě a větru a bůhví, v čem ještě. To zjistíte jenom při tréninku, takže až bude příště venku tak, že by ani psa nevyhnal, psa nechte doma a ven vyžeňte sebe, abyste zjistili, jak se cítí někdo, o kom sousedé za okny říkají, že je to opravdový běžec nebo opravdová běžkyně (nebo „blázen“), protože ho nebo ji ani déšť neodra

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.