Při běhu nebo i obyčejné chůzi rovnoměrným tempem do schodů dochází k většímu zatížení svalů a kardiovaskulárního systému než při volném běhu po rovině. Doba, kterou chodidlo stráví ve fázi odrazu, je delší a to je pro všechny hlavní svaly potřebné k běhu lepším tréninkem. Vyšší intenzita tréninku na schodech zlepšuje srdeční činnost, využití kyslíku a vytrvalost. Jinými slovy řečeno, na schodech se z vás stane silnější a výkonnější běžec (či běžkyně).

Jestli vás právě napadlo, že běh do schodů se v tomto nápadně podobá běhu do kopce, máte pravdu vzhledem k tomu, že v obou případech se pohybujete směrem nahoru a překonáváte určité převýšení, ovšem oproti běhu do kopce má běh do schodů jednu výhodu – netrpí u něj tolik vaše klouby.

Běžet do schodů je skvělým tréninkem pro srdce a kosti ani klouby přitom nejsou vystaveny nárazům, jež s sebou přináší běh po rovném nebo nakloněném povrchu. Schody vám umožní trénovat všechny svaly, které jako běžec nebo běžkyně potřebujete, ale bez většího rizika zranění. Navíc, pokud máte možnost běhat na schodech např. uvnitř budovy, nabízí se vám i další výhoda, kterou v sobě tento trénink má, a to, že vás nemusí trápit špatné počasí.

Rovněž ze srovnání s tréninkem na stepperu doma nebo v posilovně vychází trénink na schodech lépe, protože ani ten nejmodernější stepper není schopen plně simulovat odpor, jenž musí běžec překonávat. K hlavní svalové práci na stepperu totiž dochází při pohybu chodidla dolů, kdy vynaložené úsilí je vždy nižší než při pohybu opačném.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.