Jestliže dlouhodobě a alespoň trochu pravidelně běháte, jistě jste už někdy ve svém životě řešili „problém“ dovolené. Po měsících mnohdy vyčerpávajícího pracovního nasazení si ji člověk zpravidla odmítá odepřít, zároveň však ani nechce přijít o běžeckou kondici, na které dlouho a tvrdě pracoval.

Co tedy s tím, když dovolená, a dovolená u moře především, většinou znamená narušení snad všech zaběhaných režimů a rutin během dne a naše tělo vystaví zcela atypickému druhu zátěže, na který nejenom že nejsme zvyklí, ale který navíc příznivě běžecký trénink zrovna neovlivňuje?

Ještě před odjezdem se „zorientujte“, kde se právě běžecky nacházíte. Uvědomte si, že na dovolenou k moři si jedete psychicky i fyzicky odpočinout, a proto bez ohledu na to, jestli jste zrovna uprostřed přípravy na závod nebo se dáváte dohromady po nejrychlejším maratonu svého života, běhání na dovolené byste měli vždycky brát jen jako trénink udržovací. Když se totiž za každou cenu budete snažit něco „natrénovat“, skoro určitě to dopadne tak, že nakonec nebudete mít nic z dovolené, ani z tréninku.

S co největší mírou tolerance pro operativní úpravy na místě si nejprve předem naplánujte, ve které dny byste chtěli běhat a orientačně kolik byste toho chtěli za celou dobu svého pobytu celkem naběhat. Ale i tak, až přijde na jednotlivé tréninky, do kilometrů ani rychlosti se nenuťte a běžte jen a pouze podle pocitu a okamžité nálady. Co naběháte, naběháte, a i když toho nakonec moc nebude, ale domů se vrátíte odpočinutí a plní energie, vašemu dalšímu tréninku to prospěje mnohem víc, než kdybyste každý den své zasloužené dovolené do úmoru v potu tváře dřeli a na schůdcích do zpátečního letadla vás museli podpírat, o následné dlouhodobé regeneraci z vašeho běžeckého campu v tropech nemluvě.

Vzhledem k vysokým teplotám a vyšší intenzitě slunečního záření musíte u moře počítat s mnohem větší únavou už ze samotného pobytu tam. Po celou dobu (tedy nejenom v dny, kdy poběžíte) je tudíž naprostou nezbytností bránit se dehydrataci opravdu důsledným dodržováním pitného režimu. Tomuto účelu poslouží obyčejná voda vždy lépe než jakýkoliv ochucený nebo dokonce alkoholický nápoj. Rovněž těžká jídla (smažená, připravovaná na přepalovaném tuku atd.) v kombinaci s horkem zatěžují organismus vyšší měrou než doma, a proto je rozumné se jim vyhýbat úplně nebo alespoň v den předcházející zamýšlenému tréninku. Totéž platí pro spánek – přinejmenším noc před tréninkem by měl být v rámci možností co nejvydatnější.

Postupnému hromadění únavy se však nakonec zřejmě stejně nevyhnete, a tak je záhodno se silami, a zvláště těmi běžeckými, co nejvíce šetřit a snažit se rozložit si je na celou dobu dovolené. I v případě, že den po příletu nebo příjezdu budete mít sil na rozdávání, odolejte pokušení a hned na začátku to nepřežeňte!

Klíčovou otázkou samozřejmě je, v kterou denní dobu si obout maratonky a vyrazit. Odpověď se nabízí sama – když je nejméně teplo, tedy co nejdříve ráno.

Snad nebude nutné, abyste na startovní čáře stáli už v 5 hodin ráno, jak to každoročně dělají účastníci havajského maratonu v Honolulu (ledaže byste byli na dovolené právě na Havaji nebo podobném místě, kde se dá očekávat pořádná výheň už brzy dopoledne), ale asi bude rozumné řídit se tím, že čím déle chcete běžet, tím dříve byste s tím měli začít. V této souvislosti jistě nezaškodí předem se informovat o průměrných teplotách v místě, kam na dovolenou jedete, a podle toho se zařídit.

Další možností je jít si zaběhat co nejpozději večer, ale po celodenním náporu horka, slunce a ze sportovního hlediska problematické životosprávy je to alternativa hodně nouzová a měli byste jí využít opravdu jen jako východiska z nouze a ne více než jednou nebo nanejvýš dvakrát. O tom, jak by se na vaše rozhodnutí věnovat byť jen jeden večer tréninku dívali ostatní členové vaší rodiny či kdokoliv jiný, s kým jste na dovolenou přijeli, pak jistě není třeba se příliš rozepisovat.

Pro úplnost je třeba zmínit se ještě o možnosti tréninku během dne, tedy více méně na přímém slunci. Když pomineme sebevražednou povahu takovéto mise, prioritou není výkon samotný, ale výlučně ochrana před sluncem a hydratace. To znamená mít na sobě oblečení z funkčních materiálů bílé nebo co nejsvětlejší barvy a tričko raději s dlouhým rukávem. Žádnou bavlnu! Hlavu, která je „první na ráně“, vám nejlépe ochrání čepice (nejlépe speciální běžecká) a oči kvalitní, pokud možno sportovní, brýle se 100% ochranou proti škodlivému UV záření. Pokud jde o pitný režim zde dávám ke zvážení zakoupení běžeckého pásu na vodu.

Vzhledem k náročným podmínkám pro trénování je na dovolené přímo ideální použití sporttesteru, takže jestli jste s ním zvyklí běhat doma, rozhodně si ho přibalte k opalovacímu krému a potápěčským ploutvím. U moře si však musíte uvědomit, že hodnoty, které vám váš sporttester bude ukazovat, se od vašich obvyklých hodnot mohou a s největší pravděpodobností také budou lišit.

Vysvětlením je opět vysoká okolní teplota a vlhkost, se kterými se vaše tělo muselo začít potýkat už na cestě, zvláště jestliže jste neletěli letadlem. Nicméně zatímco tréninkové prostředí pro vás bude jiné a vaše tělo bude v tomto jiném prostředí reagovat jinak než obvykle, váš sporttester bude pořád stejný, a proto mu důvěřujte, i když vám naměří tepovou frekvenci, při které doma běháte mnohem rychleji.

Vaše srdce se v klimaticky náročnějším prostředí bude více namáhat a tomu je třeba se přizpůsobit, protože když ve snaze běžet jako vždycky zrychlíte, zrychlí se i váš tep, a když zrychlíte moc, už po velice krátké době se vaše srdce dostane do stresu, který vás v konečném důsledku unaví a může vás dokonce na celý zbytek dovolené i nějakou dobu po ní úplně vyřadit z tréninku.

Nadměrnou zátěží nemusí být pouze horko. Rovněž nezvyklý terén, jakým je například plážový písek (počkejte, až se vám dostane do bot!), zvyšuje míru únavy a zkracuje výdrž organismu v něm trénovat.

Přímořský písek je za sucha velice jemný, ale když je nasáklý vodou, je těžký a při běhu se ho každým zvednutím nohy do vzduchu dostane mnohem méně a do vašich bot ještě míň. Je-li to tedy možné (tzn. moře je dostatečně klidné), po pláži běžte co nejblíže čáry přílivu.

Buďte proto opatrní a uvážlivě si promyslete, kudy poběžíte. Mělo by to být takovými místy, jež vám poskytnou co nejvíce stínu, a raději „ode dveří ke dveřím“, tedy polovinu zamýšlené trasy běžet na obrátku a stejnou cestou zpátky, abyste ihned mohli začít se strečinkem, doplňováním tekutin, případně osprchováním se atd.

Otázkou je také použití sportovních nápojů a energetických gelů. Vzhledem k tomu, že být vámi, dovolenou bych bral opravdu hlavně jako příležitost zregenerovat a přiměřeným běháním si spíše odpočinout, bez gelů byste se na dovolené možná mohli obejít. Mohou totiž škaredě potrápit váš trávicí systém, který bude mít už tak dost práce s nezvyklým jídlem a pitím. V žádném případě neexperimentujte s ničím, o čem už nevíte, že to dobře snášíte!

Iontové a jiné sportovní nápoje jsou něco jiného. Důležité látky tělo u moře ztrácí už při ležení pod slunečníkem a použití nápojů, jež tyto látky tělu dodávají, rozhodně dává smysl

Jestliže to s běháním na dovolené myslíte skutečně vážně, stojí za úvahu přizpůsobení tréninku těsně před a těsně po ní. Období před odjezdem bývá často nervózní a hektické, ale třeba se vám podaří absolvovat v něm jeden či dva náročnější tréninky (o něco delší dlouhý běh, o jeden, dva intervaly navíc, svižnější fartlek apod.) a první dny nebo i první polovinu dovolené potom budete moci věnovat převážně poklusávání nebo aktivnímu odpočinku (plavání, jízdě na kole, skútru, lamách apod.).

Trénink po návratu byste v každém případě měli přizpůsobit tomu, zdali vůbec a jak moc jste na dovolené běhali. Rozhodně byste se neměli okamžitě vrhnout do plného tréninku, protože navzdory subjektivně dobrému pocitu, který po dovolené můžete mít, může vaše tělo potřebovat určitý čas na zpětnou aklimatizaci do domácích podmínek. Doporučuji chovat se první týden jako po prodělané nemoci, tzn. běhat přibližně na 75 % běžného objemu a běžné intenzity.

Radou na závěr je důkladně a včas (!) o svých běžeckých plánech informovat ostatní účastníky dovolené, aby věděli, že ano, pro vás to bude taky dovolená, ale ne od běhání. Byla by přece škoda pokazit si těch několik málo dní, kdy člověk nic nemusí a všechno může, tím, že někoho, kdo se možná už týdny dopředu těšil na to, že vás bude mít 24 hodin denně celého (celou) jenom pro sebe, naštvete hned v první den oznámením, že si jdete zaběhat a že „přijdete brzy“.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.