Pavel Baběrád

Každý, kdo běhá, má nějaké přednosti a nějaké slabiny, a pokud jsou vaše ambice závodní, je pro vás důležité vědět, v čem při běhu vynikáte a v čem máte rezervy, abyste mohli co nejvíce posílit svoje slabé stránky a co nejvíce vytěžit z těch silných.

Když jste hlavně rychlí …

… nejlépe je vám při vysokém tempu na krátké trati. Na dráze, při fartleku a v závodech do 5 km se sice unavíte, ale nikdy nejste úplně zničení. Dlouhé běhy, běhání na laktátovém prahu a delší závody vás vždy budou stát více sil než trénink rychlosti. Čím delší závod, tím je pro vás těžší umístit se na některém z předních míst.

Když jste hlavně vytrvalí …

… příprava na maraton a všechny tréninky v tempu pomalejším, než je vaše závodní tempo na 10 km, pro vás zpravidla nejsou problémem a dělají vám dobře. S narůstajícím počtem kilometrů roste i vaše síla, ale běda, když se po vás chtějí např. 200-400metrové úseky na dráze nebo těžký fartlek v terénu. To potom potřebujete několik dní, abyste se aspoň trochu vzpamatovali. V rámci 10kilometrového závodu jste ovšem schopni zaběhnout dvakrát za sebou svůj „osobák“ na 5 km a při maratonu bezmála dvakrát za sebou svůj nejrychlejší půlmaraton.

Když vám jde obojí …

… patříte do nejpočetnější skupiny běžců a běžkyň a umíte běhat rychle a krátce i dlouho a pomalu. Běžně se dobře umísťujete v závodech od 5 km po maraton. Úplně vyrovnaní však přece jenom nejste a máte, tak jako všichni, tendenci přiklánět se spíš k jedné nebo druhé z předcházejících dvou více vyhraněných skupin.

Dodržujte následující jednoduchá pravidla, abyste své jedinečné kombinace silných a slabých stránek dokázali využít co nejlépe:

  1. Přednosti nemají přednost: Když začínáte trénovat na závod, zaměřte se nejprve na ty tréninky, které vám dělají potíže. Dáváte-li přednost rychlosti a tempový běh je vaší nejhorší noční můrou, právě takovýchto tréninků hned na začátku několik absolvujte a až s postupem času začněte klást větší důraz na svoje silné stránky – jestliže patříte mezi rychlíky, trénujte na dráze, běhejte fartleky apod., a jestliže mezi vytrvalce a vytrvalkyně, mějte ve svém programu více tempových běhů a delších intervalů.
  2. Slabé stránky opatrně: Tréninky zaměřené na vaše slabé stránky vás vždycky budou stát značné množství sil. Proto je nesmíte přehánět a musíte mezi nimi udržovat větší odstupy. Jste-li např. spíše vytrvalecký typ, na začátku byste měli víc než obvykle trénovat rychlost. Tyto tréninky by však měly být krátké a ne příliš časté (jednou za dva týdny). Postačí vám jich čtyři až šest.
  3. Silné stránky pořádně: S tréninky rozvíjejícími vaše silné stránky šetřit nemusíte, zejména v závěrečných fázích vaší přípravy. Posilují vaše svaly i vaše sebevědomí, a jsou tudíž nezbytné pro váš úspěch v závodě. Zaměřte se na ně osm až deset týdnů před startem a běhejte je jednou až dvakrát týdně.
  4. Pestrost: Výše uvedené neplatí stoprocentně. To znamená, že na začátku přípravy na klíčový závod byste měli absolvovat rovněž tréninky, v nichž jste silní, a v závěru také několik tréninků, v nichž silní nejste.
  5. Výjimky: Někteří běžci a některé běžkyně jsou takovými extrémy, že jim nezbývá, než svoje slabé stránky více méně ignorovat a zaměřit se jen a pouze na svoje přednosti. Jestliže klíčem k vašemu úspěchu není nic než kilometry a kilometry, pak pracujte na objemu a bude to tak pro vás v pořádku. A podobně, jestliže vás dlouhé vzdálenosti ať už v tréninku či při závodě fyzicky a psychicky ničí, vyhýbejte se jim a zůstaňte na dráze, kde je vám nejlíp. Přestože to odporuje některým tréninkovým zásadám, právě pro vás to může být jediná možnost, jak naplníte svůj běžecký potenciál.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.