Řekli byste, že závodit jednou nebo dokonce dvakrát každý víkend musí člověka unavit. Někdy tomu ovšem může být právě naopak.

Časté závodění např. na 5kilometrové trati (doporučuji neuvažovat o delší distanci) brání „vyhoření“ v průběhu sezóny a je i dobrým způsobem, jak oživit stereotypní trénink a zlepšit výkonnost (krátké závody jsou alternativou tréninku rychlosti, takže se při nich spaluje více kalorií a získává na kondici).

Zatímco je zřejmé, že zpravidla se závodí s cílem dosáhnout dobrého času, je naprostou nezbytností, abyste se o svůj osobní rekord NESNAŽILI pokaždé, když se postavíte na startovní čáru.

Ve většině případů byste měli běžet uvolněně a spíš pro zábavu. Některé závody byste měli brát pouze jako trénink a jen v několika předem vybraných byste ze sebe měli vydat maximum a pokusit se atakovat svůj nejlepší čas. Chcete-li se vyhnout zranění a nadměrné únavě, naplno běžte maximálně jedenkrát za měsíc.

1. Závod pro zábavu
Tak byste měli běžet většinu svých závodů, zvlášť jestli závodíte každý týden. Úmyslně začněte alespoň o 35 sekund/km pomaleji, než jak byste běželi při maximálním úsilí. Snáz se dostanete do pohodlného, ale svižného rytmu a nedáte se zlákat k závěrečnému sprintu nadoraz.

2. Závod jako trénink
Závod pro vás může být kvalitní tréninkovou jednotkou, kterou byste jinak museli zvládnout sami. Udělejte z něj třeba součást svého dlouhého běhu a absolvujte ho před, v průběhu nebo po svém tréninkovém běhu na delší distanci. Nebo si ze závodu udělejte tempový trénink a každý kilometr běžte rychlým, rovnoměrným tempem zhruba o 12 sekund/km pomaleji (85 % maximální tepové frekvence), než je vaše běžné závodní tempo na 5 km. Díky společnosti ostatních vám ani nepřijde, že běžíte rychle.

3. Závod na „osobák“
Říká se, že kvalitně závodit jednou měsíčně vydrží trénovaní běžci a trénované běžkyně po dobu asi tří měsíců. Počítáte-li se k nim, vybírejte si závody podle toho, jakou máte šanci. Dejte přednost těm, jež mají minimální převýšení nebo na nichž jste si pro dobrý čas zaběhli už dřív. První závod ať je pro vás jakýmsi měřítkem a v každém následujícím se pokoušejte o zlepšení předchozího výsledku. Pokaždé se něco dozvíte o sobě i o tom, jaké ovoce vám přináší váš trénink. Když budete trénovat a závodit správně, můžete očekávat zlepšení o X % v každém závodě (zde záleží na stupni již dosažené výkonnosti). Když zlepšování bude minimální nebo žádné, znamená to, že něco neděláte dobře v tréninku nebo že „závodíte“ v každém závodě a potřebujete si odpočinout.

Pro snížení rizika zranění musíte mít pro každý z uvedených přístupů k závodění rovněž odpovídající přístup k tréninku. Předtím, než se přihlásíte na svou první „pětku“, byste měli být schopni bez jakýchkoliv problémů zvládnout alespoň čtyři běžecké tréninky týdně.

 FrekvenceTrénink
Pro zábavuJak často chcetePo celý týden běžná kilometráž a intenzita
Jako tréninkDvakrát měsíčněPo většinu týdne volné tempo, čtyři dny před závodem trénink kopců nebo intervaly, případně fartlek
Na „osobák“Jednou měsíčně po dobu tří měsícůPo většinu týdne volné tempo a odpočinek, zhruba dva dny před závodem po tréninku rychlé rovinky

V úvahu připadají i jiné tréninkové postupy a alternativy. Záleží na vašem stupni trénovanosti! 

Vždy byste bez ohledu na to, o co vám v závodě jde, měli mít plán, se kterým vyběhnete, protože nic není zrádnějšího než závodní atmosféra. Ta může člověka snadno strhnout k soutěžení, na něž nemá natrénováno. Na druhé straně, i ten nejlepší plán může být nutné v den závodu přizpůsobit počasí, vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu, podmínkám na trati apod.

Jestliže to měl být klíčový závod, avšak něco ve vás nebo kolem vás vám brání v maximálním výkonu, nechte to protentokrát plavat a zvolněte na tempo, při kterém vám bude líp. Jestliže jste ale naopak měli v úmyslu se spíš jenom zúčastnit a sil máte nečekaně na rozdávání, opřete se do toho a běžte, co to dá, a když se o týden nebo dva později budete cítit stejně dobře, klidně to udělejte znovu. To je výhoda častého závodění na KRÁTKÝCH tratích. Neúspěch není žádnou tragédií, protože za dveřmi už je další závod s možností reparátu, a úspěch nemusí být ojedinělou událostí jednou, dvakrát za sezónu, třeba jako v případě maratonu.

Bonusem navíc je, že závody vás taky naučí naslouchat vašemu tělu a rozumět tomu, co vám vaše tělo říká. Pochopíte, jak máte závodit na základě toho, jak se cítíte, a budete umět přizpůsobit svou taktiku okolnostem, což zvýší vaše šance na dobrý výsledek prakticky v každém závodě, do kterého nastoupíte.

Tip pro začátečníky: před každým závodem se minimálně 15 minut rozklusávejte a po rozklusání si dejte pět krátkých a poměrně rychlých, svižných rovinek. Po závodě 15 minut střídavě vyklusávejte a choďte.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.