Konečně je venku teplo, můžeme běhat venku a sbírat solidní množství naběhaných kilometrů. Jste-li ale jedním z lidí, koho trápí sezónní alergie (v ČR trpí alergií nejméně každý čtvrtý občan), kýcháte, teče vám z očí, lechtá v krku, může vás z poloviny běhu vrátit domů na gauč. Tyto nepříjemné symptomy se spustí ve chvíli, kdy je tělo vystaveno alergenům (např. pyl, trávy, ambrózie, které vylučují chemikálie histaminy): Alergici, kteří nechtějí přijít o venkovní sportování, mají několik možností, jak alergii zvládnout, jak říká Dr. Timothy Craig, profesor lékařství a pediatr z Imunologického centra na Penn State University’s Hershey Medical Center.

1. Odhalte zdroj

Nevíte, co přesně vaše alergické reakce vyvolává? Objednejte se k alergologovi (ideálně na podzim nebo v zimě). Zjistíte co je spouštěčem vaší alergie a můžete si pak proaktivně mapovat, kde a kdy se váš alergen nevyskytuje.

2. Sledujte předpovědi

Než vyrazíte ze dveří, podívejte se na lokální alergologickou předpověď, najdete ji často v rámci předpovědi počasí. Když je váš alergen zrovna na vrcholu, vyplatí se zůstat přes den, kdy byste se alergenu příliš vystavili, doma a třeba zkusit vyrazit ven v podvečer, v době západu slunce. V tuto denní dobu už je alergenů ve vzduchu méně, také tolik nefouká. Do očí, ale i nosu a úst se tedy nedostane tolik dráždivých látek. Máte-li alergii na trávy, je vhodné vybrat si pro trénink nezatravněná místa, abyste zamezili vdechování poletujících spór.

3. Chraňte oči a hlavu

Kromě toho, že sluneční brýle zabrání prostupu UV paprsků, omezí i přístupu alergenů, které způsobují zarudnutí, svědění a slzení očí. Vyberte si takové brýle, které zakryjí celou vaši oční oblast. Nosit čepici je také dobrý nápad, pyl se vám nebude usazovat ve vlasech, obzvlášť pokud na nich máte třeba lak, který je lepivý. Jen si nezapomeňte čepici sundat a nechat venku, nebo ji v igelitovém sáčku donést rovnou do pračky.

4. Vyzkoušejte léky

V lékárně lze bez předpisu koupit antihistaminika, léky omezující alergické symptomy. Dávkování 2x denně funguje v hlavní alergické sezóně nejlépe. Vyhýbejte se ale lékům se sedativními účinky, mohly by zbrzdit vaše reakce. Pozor i na dekongestanty (léky snižující otoky sliznic), mohou narušit spánek, způsobit únavu a ubrat chuť do fyzické aktivity.

5. Dýchání

Měnit dýchání (zejména při sportovním výkonu) není ideální, někteří lékaři se shodují, že dýchání nosem minimalizuje rozvoj alergických symptomů. Dr. Basset doplňuje, že to může být také tím, že do plic nevstupuje vzduch tak suchý, jako při dýchání ústy. Suchý vzduch také způsobuje dýchací obtíže. Přesto však běžný alergický symptom, ucpaný nos, vždy vede k tomu, že dýcháme ústy. Uvolnit ucpání nosu a tím omezit dýchání ústy můžeme pomocí nosních steroidních sprejů, ty bychom ale měli užívat dle instrukcí lékaře nebo z příbalového letáku. Můžete také vyzkoušet zvlhčující spreje a solné roztoky (např. Vincentku).

6. Vyhýbejte se znečištěnému vzduchu

Jestli žijete ve městě, pozor! Škodliviny ve vzduchu mohou vaši alergii ještě zhoršit. Hlídejte si i ozónová zpravodajství a v době dopravní špičky rozhodně neběhejte, to je znečištění vzduchu nejhorší. Zkuste se vyhýbat frekventovaným ulicím, kde se vystavujete většímu riziku alergických problémů.

7. Nevpusťte si pyly do bytu

Když se vrátíte z tréninku, rovnou skočte do sprchy, abyste ze sebe spláchli všechny alergeny, které jste na sobě přinesli. Oblečení hoďte rovnou do pračky, nechoďte v něm po bytě, nikam ho nepřenášejte. Co je důležité, udržujte ložnici bez alergenů – převlékejte postel nejméně každé dva týdny, okna nechávejte zavřená, pokud nemáte v oknech vhodný filtr. Kvalitní spánek bez kýchání a kašle vám pomůže dobít energii. Nechcete přece začínat nový den unavení…

8. Nepodceňujte astma

Trpíte-li námahou vyvolaným astatem (EIA, Excercise – Induced asthma), snášíte alergické symptomy ještě hůř, dostavují se horší dýchací problémy. Abyste předešli komplikacím, je potřeba nezapomínat na hydrataci a při žádném tréninku nezanedbat počáteční warm up ani závěrečný cool down.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.