Maratonci jsou hubení a šlachovití; sprinteři svalnatí a triatlonci vysocí a mají perfektní proporce. Říká se, že kdybychom si mohli sami vybrat rodiče, ve zvoleném sportu bychom určitě uspěli, protože geny ovlivňují jak fyzické proporce, tak i funkce těla. Ale co když se nám nedostalo genetického požehání? Měli bychom se rozloučit se snem stát se dobrým běžcem?

Co určuje úspěch?
Experti tvrdí, že tělesná stavba je zásadním faktorem pro stanovení dispozic pro úspěch ve vrcholovém sportu. Prof. Andy Jones, vedoucí katedry aplikované fyziologie na Univerzitě v Exeteru, zachází dál. Tvrdí, že úspěch elitních sportovců je vlastně vrozený. „V olympijských finále je důležitost tělesného typu zřejmá. Konstituce maratonského běžce, například, je zcela odlišná od vrhače kladiva nebo sprintera.” A skutečně, již téměř zapomenutá věda, kinantropometrie (měření tvaru těla, velikosti a proporcí končetin), je v poslední době hojně využívána fyziology při vyhledávání nových atletických talentů.

Zrozen k běhu.
V rámci jedné studie vedené na univerzitě v Kodani se vědci pokusili předpovědět rychlost závodních veslařů pouze podle proporcí těla a váhy jejich lodí. Výsledky byly téměř přesné, s pouhou 1% odchylkou. Význam tělesných proporcí pro sportovní výkon je tak výrazný, že už teď vědci odhadují potencionální vítěze Olympiády 2016!  Pro běžce na dlouhé trati je zásadní délka končetin. Studie vedená Dr. Clare Henckenovou na Univerzitě v Portsmouth prokázala, že keňští atleti, kteří jsou držiteli mnoha světových rekordů ze středně dlouhých a dlouhých běžeckých závodů, mají delší lýtkové svaly, genetický rys, který se zdá být zásadní pro dokonalejší techniku běhu. Paula Redcliffová je vyšší než mnohé ostatní maratonské běžkyně světové elity (ty v průměru měří 160 – 170cm) a má ektomorfní typ postavy, typický pro běžce na dlouhé trati – štíhlé, subtilní tělo s dlouhými končetinami a úzkými boky. Být ale příliš vysoký, může být nevýhodou. Dlouhý běh vyžaduje maximální efektivitu pohybu při zvedání těla od země a jeho posunu každým krokem vpřed, což je o to těžší, o co vyšší nebo těžší běžec je. Sprinteři, naopak, bývají vysocí a svalnatí, ale i tak mají štíhlé nohy a úzké boky, je to biomechanicky výhodné. Mají také geneticky větší podíl rychlých svalových vláken.

Nejen tělo,.
Fyzické tělo ale není nezbytně limitující ani při vrcholovém sportu. Chelsea Warrová, šéfka britského atletického rozvoje, která dřív pracovala v australském Národním sportovním institutu na programu vyhledávání talentů, tvrdí, že fyzická dispozice je jen jednou částí skládačky. Svou roli hrají i další faktory jako “sportovní inteligence”, tj. vrozená schopnost některých lidí být v pravý čas na pravém místě a také “trénovatelnost” – to jsou zásadní psychologické rysy budoucích šampiónů. Ale ani s těmito atributy není úspěch zaručený. „Trvá to šest až osm let tvrdé dřiny, než slibný sportovec dosáhne úrovně, z níž může začít pomýšlet na medailová umístění ve velkých závodech,“ říká Warrová. Nám, co máme menší ambice, stačí dle expertů tvrdá práce, vhodný trénink a odhodlání, abychom dosáhli zlepšení v běhu na jakoukoli vzdálenost.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.