Zatímco na Mallorcu míří zjara davy běžců a cyklistů, kteří milují klima Kanárských ostrovů ještě než se udělá letní horko, Menorca je zatím tak trochu neobjevená. Což to je dobře, pokud hledáte vedle úžasné přírody také klid a pohodu.
Z běžeckého hlediska nabízí ostrov různorodé terény, na kterých se nebudete nudit. A dá se doslova oběhnout za pár dní po slavné stezce Camí de Cavalls!

Celá Camí de Cavalls (Koňská stezka) je rozdělena do 20 částí v délce 5 – 14 km. Tyto jednotlivé trasy vždy začínají a končí tak, aby se tam nechalo dojet autem a to někde nechat zaparkované. Většinou se tam může dojet i místní hromadnou dopravou, což je ještě výhodnější.

Číslo trasy je uvedeno na sloupcích, kterými je trasa vyznačena. Je tam i pořadové číslo sloupku. Kromě čísel jsou tam odrazkové obdélníčky, které jsou umístěny vždy ve směru chůze. Pokud cesta vede rovně, tak jsou odrazky na sloupcích zpředu a zezadu. Pokud jsou odrazky na dvou sousedních stranách, pak to ukazuje směr, kudy cesta odbočuje. Takže je nutno koukat na sloupky. Šipky nikde nenajdete. Pokud cesta vede civilizací, pak je značení odlišné. Nahrazují ho červenobílé proužky převážně na sloupech veřejného osvětlení. Často se však setkáte i s rozcestníky, kde je uvedena kilometráž. Takže značení je naprosto dostačující. Někde narazíte i na informační tabule – bohužel nejsou psány v češtině. (tabulku najdete v přiloženém PDF)

Už sníte nad krásnými fotkami o parádní dovolené, na které spojíte pohyb, válení u moře i prohlídku památek? Věřte, že „naživo“ je Menorca – nejvýchodnější ostrov Baleárského souostroví ještě mnohem krásnější. 

Ne nadarmo byla prohlášena za biosférickou rezervaci UNESCO. Je nejčistším místem Španělska a všechno tam je přesně takové, jaké má být. Písek bílý, moře od tyrkysové po temně modrou, lesy zelené. V dubnu a květnu nastává období, o kterém místní říkají, že „sněží“ květy. Srdce běžce se může tetelit – běžecká stezka Camí de Cavalls měří 186 km a vede kolem celého ostrova Menorca. Vystřídáte rozmanité terény od stezek na pobřeží, plážového písku i městských uliček (dokonce vás čeká otevírání a zavírání branek na soukromých pastvinách dobytka), poběžíte loukami i lesy a čekají vás úžasné výhledy. 

Podle některých pramenů byla stezka vybudovaná už ve 14. století, kdy jí projížděli hlídkující vojáci na koních. 

Na trase nejsou vybudované žádné přístřešky, které by umožnily přespání. Je nutno s tím tedy počítat a případný nocleh si zajistit v některých vesničkách příp. rekreačních střediscích, přes které stezka vede. Kempování na trase je zakázáno. Často na trase není ani možnost si zajistit občerstvení. I s tím je nutno předem počítat a na cestu se jídlem a pitím vybavit.

Láká vás ostrov Menorca?
Menorca je nejklidnějším z Baleárských ostrovů. Jedná se o skvělou destinaci pro běh, cestování v páru nebo s dětmi. Krásné pláže, dobré jídlo a příjemné teploty jsou na španělském ostrově samozřejmostí.

Menorca – letištní informace
Na Menorcu se z pražského letiště dopravíte nejlépe lety nízkonákladové letecké společnosti Vueling Airlines s jedním přestupem v Barceloně. Letiště Menorca se nachází 5km od města Mahon. Hezčí zónou na ubytování je však město Ciutadella na opačné části ostrova. Cesta s taxi do tohoto 43km vzdáleného letoviska vás bude stát cca 50EUR. Můžete si pronajmout též vlastní automobil, se kterým se pohodlně dostanete do všech míst ostrova.

Kde se ubytovat?
Po ostrově se lze pohybovat autobusy. Na některá místa se však budete muset dopravit pomocí taxi nebo pronajatého auta. Chcete-li strávit dovolenou aktivně, půjčte si kolo nebo si zaběhejte kolem ostrova. Ubytování naleznete na Menorce na různých místech. Hotelový pokoj pro 2 osoby se dá rezervovat už kolem 1500Kč na noc. Nechybí ani nejluxusnější hotelové řetězce známých značek.

Kdy na Menorcu?
V létě je na Menorce velké horko a téměř nikdy neprší. Pokud se chcete vyhnout hlavní sezóně, kupte si letenky na Menorcu v květnu nebo v září. V zimě je klima mírné s teplotami kolem 15 stupňů. 

Co ochutnat?
Základem kuchyně jsou na Menorce mořské plody a ryby. Vyzkoušejte jídlo caldereta de langosta, což jsou kousky langusty ve speciální omáčce. Oblíbeným pokrmem je rovněž králík nebo koza. Připravuje se také mnoho uzenin na různé způsoby. Popíjí se víno nebo pálenka.

trasa č. 09/10: Cala Morell / Punta Nati – Ciutadella = 17,6 km
Tato trasa vás zavede do severovýchodní části ostrova, kde vás čeká běh podél pobřeží v krásné polopouštní krajině. Monumentem této oblasti je maják Punta Nati. Odtud je to již malý kousek do krásného přístavního města Ciutadelly, kde tuto trasu zakončíte.

trasa č. 2:  Son Xoriguer – Cala Galdana = 15,9 km
Běh jihozápadní částí ostrova začíná na pláži Son Xoriguer. Trasa vede podél kamenitých útesů s typickou vegetací, přes vyhlášené menorské přírodní pláže jako jsou Son Saura, Turqueta a Macarella. Cílem této trasy je letovisko Cala Galdana, kde běh zakončíte. 

trasa č.. 14/15: Cala Galdana – Son Bou = 17,2 km
Třetí trasa vede jižní částí ostrova. Oproti předchozím terénům se trasa vlní krásnými borovicovými háji, kaňony a šťavnatými loukami s pasoucím se dobytkem. Finále běhu je na nejdelší pláži Menorcy – Son Bou.

trasa č. 4:  Cala Pilar – Cala Algaiarens = 8,6 km
Sever ostrova je nejkrásnější. Začátek trasy je na pláži Cala Pilar. Poté se zdejšími lesy zanoříte do nitra ostrova a odhalíte jeho pohodovou venkovskou atmosféru. Běh končí opět na pláži Cala Algaiarens.

trasa č. 3: Favaritx – Sa Mesquida = 16 km
V severní a severovýchodní části ostrova střeží úžasnou místní krajinu a atmosféru dva majáky. Trasa začíná u majáku Favaritx, odkud poběžíte mezi mokřady a zcela odlišnou krajinou od té v západní části ostrova. Zkrátka si užijete kontrasty Menorcy plnými doušky!

trasa č. 05:  Binimel-la – Cala Tirant = 9,6 km
Trasu zakončíte v nejsevernější části ostrova u majáku Cavalleria, kde si vychutnáte divokou krásu místní přírody. Zde pochopíte, že Menorca získala ocenění Biosférická rezervace UNESCO právem.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.