Běhání se věnuji od roku 2007. Začala jsem dráhovou atletikou a běhy na 800m až 5 km. Postupně jsem přešla k běhům do vrchu a trailovým běhům, v loňském roce jsem úspěšně absolvovala i horský maraton a několik skyrunningových závodů. Od roku 2015 jsem pravidelnou reprezentantkou ČR na Mistrovství světa a Evropy v běhu do vrchu, kde se mi podařilo získat mnoho úspěchů. Běh miluji, vede mě celým mým životem a ukazuje cesty, kudy se vydat a jakým oblastem života se v daný čas věnovat. Cesty, na které mě běh poslal, se mi ne vždy od počátku líbily. Po nějaké době jsem si ale vždy uvědomila, že přesně to bylo v daný moment správné a byla jsem ráda, že mě právě na tu cestu zavedl. Díky němu jsem tím, kým jsem.

Jídlo a běh
Jednou z oblastí, které jsem se díky běhu začala věnovat, je zdravá výživa a celkově oblast stravování, kterou Vás budu v této rubrice provázet. Zpočátku mé sportovní kariéry šlo všechno hladce, dařilo se mi, bylo mi fajn. 

Ale časem se začaly objevovat zdravotní problémy, přestala jsem se cítit dobře a postupně se mi přestávalo i dařit ve sportu. Na střední škole mě trápily migrény, častější záněty, chudokrevnost. Hledala jsem pomoc u lékařů, ale moc se to vše porazit a zlepšit nedařilo. A tak jsem se začala zajímat o správné stravování a krok za krokem ho začleňovala do svého života. 

Najednou se vše začalo lepšit, já se cítila lépe a v běhu jsem se ohromně zlepšila. Během vysoké školy se v mém životě objevilo více stresu a některé zdravotní problémy se vrátily. Nově mě trápily problémy s trávením a menstruací. To vše mi dalo další velký impulz k tomu, abych se do studia zdravého stravování ponořila  hlouběji a ještě více vše vylepšila. 

Další opravdu výrazné zlepšení, jak zdravotní, tak i sportovní výkonnosti, které mne tentokrát dovedly až do reprezentace ČR, na sebe nenechalo dlouho čekat. Od roku 2014 se věnuji opravdu intenzivnímu studiu různých oblastí výživy. V roce 2016 jsem založila projekt, facebookovou stánku a web s názvem „Vařím k běhu“,  skrze které se snažím veřejnosti předávat zajímavé, důležité a smysluplné informace. 

Významnou součástí projektu je tvorba nových receptů, případně jídelníčků pro běžnou populaci, sportovce a také pro lidi s intolerancemi a alergiemi na potraviny. V rámci projektu také pořádám kurzy vaření a chystám vydání své první kuchařky.
Vzdělání a informace
V roce 2015 jsem vystudovala magisterský stupeň oboru Biomedicína na FEKT VUT v Brně s titulem Ing. a nyní pokračuji ve studiu doktorského studijního programu se stejným zaměřením. 

Zároveň zde pracuji jako vysokoškolský pedagog. Informace, které vám budu v této rubrice předávat jsem získala dlouholetým studiem, a to nejen školního charakteru, ale také samostudiem v oblastech, o kterých vám ve „standartních“ školách bohužel nic neřeknou. 

Nevěřím úplně všemu, co se píše a říká, proto raději vše testuji na vlastní kůži, či diskutuji zkušenosti ostatních. Dělám to ráda a díky tomu to vše pak opravdu přináší dobré výsledky a dává smysl. To asi nejen proto, že výzkum je aktuálně hlavní oblastí, které se v rámci vysokoškolské činnosti věnuji, ale i proto, že právě běh, správná strava, jóga a obrovská snaha mě naučily velmi citlivému vnímání. 

Informace čerpám studiem nejnovějších domácích, ale hlavně zahraničních vědeckých poznatků, ale také probádáváním velmi starých nauk o výživě, například vycházejících z čínské medicíny a ajurvédy. Kombinace poznatků čínské medicíny, historie stravování v našich zemích, nejnovějších vědeckých poznatků, osobních zkušeností běžných lidí spolu se správným zpracováním a adaptací pro dnešní potřeby a možnosti, je tím, co nám může poskytnout správné odpovědi na naše otázky. Vzdělávání miluji a snažím se, aby bylo součástí každého mého dne.

Co je na správné výživěvlastně to nejtěžsí?
To, že je výživa hlavním pilířem, na kterém stojí naše zdraví, víme všichni. V současné době obrovského množství informací, ale hlavně také dezinformací, je velmi těžké se ve všem zorientovat. Kde začít? Čím se řídit? Proč a jak? Jakmile se začneme o zdravou výživu více zajímat, zjistíme, že existuje tak obrovské množství různých a často i zcela protichůdných informací a doporučení, že je v podstatě nemožné se v tom všem vyznat. Často naše snaha právě kvůli chaosu, či nepochopení daných informací rychle skončí. 

V následujících číslech časopisu se vám pokusím pomoci se v té přemíře informací vyznat a podat vám je takovým způsobem, abyste jim důkladně, ale snadno a rychle porozuměli. Správné porozumění tomu, proč a jak daná věc funguje, odkud vychází a kam vede, je klíčem k úspěchu a také spokojenému a kvalitnímu životu. Jsou to principy, na které se v dnešním světě často zapomíná ve všech oblastech života. Věci, které děláme, a vlastně pořádně nevíme proč a k čemu děláme, končí obvykle fiaskem.  Proto se vám budu snažit vše vždy vysvětlit tak, abyste nabyté informace mohli snadno využít ať už „jen“ pro získání zdravějšího těla, lepšího života, či pro úpravu hmotnosti a zvýšení sportovní výkonnosti.

Čím vším se budeme zabývat? 
Abyste se měli na co těšit, nastíním vám, jakým tématům se budeme v budoucnu věnovat. 

Dozvíte se například, jak se dobře a zdravě najíst, nehladovět a přitom trvale zhubnout, jak a jaké základní dovednosti je nutné si osvojit k tomu, abychom si zdravý jídelníček zamilovali a on pak zapadl do našeho životního stylu, jak se naučit vařit rychle, ale zároveň chutně, kvalitně a zdravě, představím vám mnoho mých receptů, nebo třeba ukáži, jak si správně sestavit jídelníček ke konkrétnímu tréninkovému programu tak, aby vaše snažení ještě více podpořil. 

Dále si povíme, jak můžeme díky správné stravě ovlivnit náš psychický stav, jaký vliv na nás mohou mít intolerance a alergie na různé potraviny, jakým způsobem strava ovlivňuje naši hormonální soustavu a tím celkovou rovnováhu našeho těla, co je to a jak moc důležitý je mikrobiom a celkové zdraví našich střev. 

Mimo jiné se také dozvíte, jaký vliv má roční období na vhodnou skladbu stravy, jaké konkrétní suroviny používat, kde je nakupovat a jak je správně připravit. Že syntetické doplňky stravy obvykle vůbec nepotřebujeme, protože pokud konzumujeme kvalitní makroživiny a v dostačujícím množství, zajistíme si tak i příjem všech mikroživin a mnoho mnoho dalšího. 

Věřím, že vás mé články obohatí o nové informace, myšlenky a díky tomu i vlastní nápady, prožitky a zkušenosti. Všechno společně vám pomůže i k tomu nejdůležitějšímu – k naučení se správného vnímání vašeho těla a tím i k lepšímu a lehčímu životu. A pak už je to jenom kousek k tomu, abyste informace dokázali použít i ke zlepšení vaší výkonnosti a pocitu při sportu.

Umět správně vnímat své tělo i okolí a díky tomu žít spokojený a šťastný život, je nejdůležitější. A i když je to běh na dlouhou trať, stojí to za to! Protože jen tak bude mít život tu nejlepší chuť! Je mnoho cest, jak toho můžete dosáhnout a jedna, opravdu široká, je právě skrze stravování a sport. Tímto směrem vás budu provázet já.  Na následujících stranách najdete několik mých oblíbených receptů, které si ráda a často vařím. Určitě je vyzkoušejte.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.