I přes poctivý trénink jste neběželi úplně nejlépe? Býváte při běhu malátní nebo se brzy unavíte? Začalo vás někdy během závodu ostře píchat v břiše? Nejspíš jste tak trochu podcenili výživu a před startem si dali nevhodnou svačinku.

Ať už běháte jen tak pro radost, anebo jste zdatný maratonec, měli byste své stravě věnovat velkou pozornost. Je totiž nedílnou součástí vašeho životního stylu a to, co jíte, může vaše úsilí o zdárné zdolání cíle buď podpořit či zhatit. Proto se v článku zaměřujeme na 7 skupin potravin, kterým se 30 minut před startem raději vyhněte obloukem.

1. Vysoce zpracovaná sladidla
Příklad
: agávový sirup, bílý cukr, glukózovo-fruktózový sirup, ovocný džus.
Agávový sirup, který je často považován za zdravou pochutinu, má sice nízký GI, ale obsahuje okolo 85 % fruktózy a žádnou vlákninu. Tělo ho těžko zpracovává a s jeho konzumací jsou spojovány problémy jako obezita nebo ztučnělá játra. Stejně na nás působí i glukózovo-fruktózový sirup. Nevhodné jsou před závodem i ovocné džusy včetně těch 100%. K dokonalému složení jim chybí vláknina. Když si některou z těchto sladkých laskomin před závodem dopřejete, čeká vás únava a malátnost způsobená rychlým vystoupáním a rapidním poklesem cukru v krvi.
Dejte si raději: datle nebo jiné sušené ovoce, hořkou čokoládu.
2. Nevhodné pečivo
Příklad
: dorty, krekry, semolinové těstoviny, sušenky, světlý a barvený chléb.
Na všechny tyto potraviny bude vaše tělo reagovat dost podobně jako na ty uvedené v předchozím bodu. Tělu dodáte jen prázdné kalorie namísto potřebného zdroje energie s postupným uvolňováním. Rychle se během závodu unavíte a nebudete úplně ve formě. Proto raději volte celozrnné výrobky. 
Ty vašemu tělu dodají optimální množství „pomalých“ sacharidů a jsou i základním stavebním kamenem vaší ideální svačiny doplněné o nízkotučný krémový sýr nebo hummus a rajčata či okurku.
Dejte si raději: celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, žitné krekry, žitné pečivo.
3. Příliš mnoho proteinu
Příklad
: červené maso, luštěniny, mléko, ořechy, protein v prášku, proteinové tyčinky, vejce.
Jakmile sníte větší množství proteinu, tělo vetšinu z nich, které nevyužije, předělá na glukózu – sacharid. Tato přeměna zabere dost energie. Po chvíli fyzické námahy nejspíš začnete být unavení a možná i trochu naštvaní, že vám to „neběží“, jak by mělo. Speciálně proteinové tyčinky mají navíc tu nevýhodu, že když jimi utišíte hlad, berete ve svém žaludku místo nutričně vyváženějším pokrmům. Dávejte si je tedy jen výjimečně, ale rozhodně ne před závodem.
Dejte si raději: krůtí šunku s nízkým obsahem soli, nízkotučný cottage, vaječné bílky
5. Až moc vlákniny
Příklad:
Luštěniny, ořechy, celozrnné pečivo, ovoce, zelenina.
Nafouklé břicho, křeče a tupá bolest v podbřišku? I tak můžete dopadnout, pokud se před během „nacpete“ brokolicí, květákem nebo štědrou porcí luštěnin. Jestli chcete už načatý závod zdárně dokončit a netoužíte po jeho přerušení nebo po četných pauzách kvůli průjmu, tak před startem určitě nejezte žádnou zeleninu nebo ovoce s vysokým obsahem vlákniny. Vychutnejte si spíš vodnatější dary přírody, které se postarají i o dostatečnou hydrataci. Jste přesvědčeni, že si některou potravinu s vysokým obsahem vlákniny dopřát musíte? Pak byste ji měli sníst ideálně 3 až 2,5 hodiny před startem.
Dejte si raději: grapefruit, hrozny, olivy, rajčata, kukuřici. 
6. Energetický „boost“
Příklad:
doplňky stravy s kofeinem, energetické gely, nápoje a tyčinky.
Funkční a vždy po ruce? Možná, ale mějte na paměti, že se jedná o vysoce zpracované potraviny, a pokud to s běháním myslíte opravdu vážně, měli byste jíst co nejvíce potravin v jejich přirozené formě. Zvláště na kofein a energetické drinky si dávejte pozor. Jsou diuretické, takže vás mohou snadno dehydratovat, zrychlují činnost srdce a často způsobují i trávicí obtíže. Není nic horšího než „naspeedovaný“ běžec, který všechnu svou energii v důsledku nevhodně zvoleného snacku vyčerpá už v začátcích místo toho, aby své síly chytře rozložil na celou délku plánované trasy.
Dejte si raději: černý čaj, isotonický nápoj, slabou kávu.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.