Abychom byli všichni na stejné vlně, pojďme si zopakovat pár pravidel psaných i nepsaných o tom, jak se chovat na závodech. Ale taky vám poradíme, jak to vašemu chlupatci (vlastně i vám) co nejvíc zpříjemnit.

Na závody se nám hlásí čím dál tím více lidí a psů a máme z toho fakticky velkou radost! Jenže. Čím více závodníků, tím větší riziko nějakého toho karambolu. Naštěstí se většině z nich dá lehce předejít, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel – před, při i po závodě. Pojďme to vše nacvičit a sami sobě i našim soupeřům zpříjemnit sportování.

Co dělat před startem?

2–3 hodiny před startem závodu dejte psovi napít. To je opravdu moc moc důležité. Ideální poměr je 15 ml na kilogram psa. 

Po příjezdu na místo se zaregistrujte – s sebou nezapomeňte očkovák. Chlupatce je lepší nechat v autě. Zaprvé si ještě v klidu odpočine, zadruhé je ve frontě obvykle málo místa a psi se zbytečně vzájemně motají a někdy se k sobě dostávají blíž, než je jim příjemné.Jen pozor – přečtěte si pozorně propozice, může se stát, že pořadatel bude vyžadovat kontrolu psů už během registrace. Pak vezměte psa na krátkou procházku. Jak by měla být krátká/dlouhá? Tak než pes vykoná spokojeně obě potřeby.

V prostoru startu a cíle si svého psa hlídejte, mějte ho na krátkém vodítku, určitě ho nepouštějte na volno a nenechte ho bez domluvy chodit k jiným psům.

Jestli víte, že má váš pes problém s ostatními psy a zatím nemáte zkušenost, jak se bude na velké akci chovat, dejte mu pro jistotu náhubek. Je to ukázka vaší zodpovědnosti, ne slabosti. (Náhubek vyberte dostatečně velký, aby pes mohl bez problémů otevřít tlamu a volně vypláznout jazyk).

Nechte chlupatce před startem v klidu odpočívat. Není důvod, aby si hrál s ostatními psy. Psi jsou zvyklí většinu dne spát a dvě hodiny poletování před startem jim energii do závodu rozhodně nepřidá. Na všechno bude čas po závodě, nebojte.

Psa z auta nebo z kennelky vezměte zhruba 20 minut před startem, projděte se, protáhněte ho a vyrazte na start. Protažení a zahřátí je důležité pro vás i pro psa, takže chlupatce nikdy neberte z pelechu rovnou na start.  Aby šlo vše hladce, pohlídejte si čas svého startu a doražte na místo asi tak 5–10 minut předem.

Tři, dva, jedna, start!

V závodě se můžete setkat se třemi typy startů. S hromadným, intervalovým a vzácně s takzvanou Gundersenovou metodou. Nebojte, typ startu vždycky najdete předem v propozicích. Pojďme si ukázat, co a jak při jednotlivých startech dělat. Nacvičit si to můžete předem na společných trénincích, takže budete vy i pes víc v klidu.

Hromadný start

Hromadný start je nejnáročnější – pro psy i běžce. Probíhá to tak, že všechny týmy startují najednou nebo jsou rozdělení do několika vln podle kategorií.

Pokud s hromadným startem nemáte zkušenosti, je lepší postavit se na startu na konec startovního pole. Je totiž mnohem jednodušší předbíhat až na trati, kdy jsou mezi jednotlivými týmy větší rozestupy, než se hrnout dopředu hned po startu. Navíc pamatujte si, že na startu se závod nevyhrává. Důležité je pořadí v cíli! 

Při čekání na startovní čáře většina psů vyvádí, štěká, škube se a chce se dostat do blízkosti dalších psů. Teď je na vás, jak to zvládnete – držte psa pevně jednou rukou za obojek a druhou kolem pasu nebo za zadní část postroje.

Hned jak zazní startovní výstřel, neutíkejte vpřed. Držte psa na krátko a rozhlížejte se kolem sebe, abyste se nesrazili s vašimi soupeři. Na plnou délku vodítka pusťte psa až po pár desítkách metrů, kdy se startovní pole zaručeně roztáhne a vy budete mít mnohem více prostoru.

Intervalový start

Při intervalovém startu se vyráží postupně v 10–60 vteřinových rozestupech. Tento start je bezpečnější pro psy a snadnější pro závodníky. Nejdůležitější je pohlídat si přesný čas startu. Ten se dozvíte předem na startovní listině. Na startu buďte připraveni 5 minut předem. Organizátor vás pak už sám seřadí.

Gundersenova metoda

Gundersenova metoda je velmi podobná intervalovým startům. Rozdíl je v tom, že závodníci startují v rozestupech, které získali v předešlých kolech závodu. V praxi se proto s Gundersenem setkáte pouze na dvou- a vícekolových závodech. Tady je ještě důležitější být na startu včas a pečlivě si hlídat startovní displej. Pokud nevystartujete správně, vede to zpravidla k diskvalifikaci.

Jak se chovat během závodu?

Na začátek to nejdůležitější pravidlo – každý kontakt mezi psy na trati je špatně. Můžou běžet vedle sebe, ale nesmí na sebe nabíhat, očuchávat se, vytlačovat se z trati nebo se nenechat volně předběhnout, o kousnutí ani nemluvě.

I když je váš pes pohodář, nikdy nevíte, jak zareaguje druhý pes. Potyčka s jiným psem je obzvlášť pro mladé nebo citlivé psy velmi špatná zkušenost, která jim může celý sport znechutit nadobro. Šrámy na duši jsou horší než šrámy na těle. Vždy na to prosím myslete. Těch pár vteřin, které při ohleduplném předbíhání ztratíte, za šrámy na psí duši rozhodně nestojí.

Předcházejte zbytečným konfliktům na trase. Při předbíhání chyťte psa na kratší vodítko a nepouštějte ho k předbíhanému psovi. Zavolejte na běžce před vámi, z které strany ho předbíháte. Až získáte zkušenosti a budete vědět, jak se váš pes při předbíhání chová, můžete ho nechat běžet na celé délce vodítka. Do té doby opatrně!

Pokud jiný tým předbíhá vás, znamená to, že je lepší. Uvolněte mu cestu a pokud víte, že si váš pes bude chtít hrát, čuchnout si nebo dokonce kousnout, vezměte ho na krátké vodítko nebo se na chvíli úplně zastavte. Čas, který tím ztratíte, je mnohem kratší než čas, který ztratíte při zamotání psů nebo šarvátce.

Pokud je to váš pes, který to s chováním na trati nezvládá, nezoufejte! Všechno jde naučit, vážně!

Po závodě

Po závodě přichází euforie. Budete šťastní vy i pes, stres z vás opadne. Užívejte si to! Jen je potřeba myslet na pár drobností.

Po doběhnutí uvolněte cíl pro své soupeře a poodejděte na stranu.

Nabídněte psovi vodu nebo ho rovnou nechte vykoupat.

Nezavírejte psa hned do auta. Choďte s ním, aby se vydýchal a uvolnil, případně vyvenčil. Nezapomeňte na protažení sebe i psa.

Po závodě se nám velmi osvědčil drink MAMUT Recovery který rychle doplní ztracené energetické zásoby a psům vážně chutná.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.