Je nás stále víc, běžců, kteří se na trať vydávají se svým psím parťákem. Canicross zažívá obrovský boom, a tak se mu samozřejmě budeme pravidelně věnovat. Tenhle článek proto berte „jen“ jako úvod do úžasného sportu a taky zábavy, kterou canicross rozhodně je. Těm, kteří už se psem pravidelně běhají nebo dokonce mají za sebou první závody, mohou prvotní informace připadat úplně triviální. Jenže! Na mnoho běžců až doteď možná koukají vyčítavé oči z pelíšku s otázkou: „A proč nechodíme běhat spolu?“

Kde se canicross vůbec vzal? Která plemena jsou k němu vhodná a která spíš ne? Co budete potřebovat, co byste se měli hned zpočátku naučit a kde potkáte podobně „potrefené“ jedince? 

Hned zkraje je dlužno podotknout, že pustit se do běhání se psem je výborný nápad pro každého, kdo miluje pohyb v přírodním terénu a se svým čtvernožcem (čtvernožci) si rozumí. Jde o běh, kdy má psovod psa připnutého na speciální šňůře, kterou má připevněnou k bedernímu pásu. Takto spojeni můžete běhat pro radost a zábavu, stejně jako pro radost, zábavu a umístění v závodu. Všimněte si slova „zábava“. Pokud psa canicross nebude bavit, velmi rychle je s vašimi plány konec. Jen co jsme zmínili, že zamýšlíme článek o běhání se psem v naší facebookové skupině, hned se vyrojila různá varování před tím, aby pes nebyl přetrénovaný nebo znuděný třeba stále stejnou trasou. Pes totiž – a to je potřeba si uvědomit – nemá stejnou motivaci jako vy typu: „budu běhat a zhubnu“, „budu běhat a vytrénuju si postavu“, „budu běhat a dneska to dám pod svůj včerejší osobák“. 

Ne všechna plemena se na canicross hodí. Jestliže si do vašeho minitýmu kolegu teprve vybíráte (jako štěně nebo z útulku), určitě můžete zohlednit vlohy jednotlivých plemen pro vytrvalostní pohyb – můžete pak provozovat kromě canicrossu také dogtrekking…  Zdaleka ne všechna plemena se ovšem na tyto aktivity hodí, velký problém mají například všechna tzv. brachycefalická plemena, či-li psi s krátkým širokým čumákem (rychleji se přehřívají), menší plemena s krátkýma nohama zase často nestačí fyzicky. 

Co se povelů týče, pro canicross budete potřebovat naučit psa reagovat na běžecký slovníček:

Gee – vpravo, haw – vlevo, goo – běž, whoa – stůj.

Nějakou dobu vám také zabere, než si pes zvykne na vjemy, které by ho mohly rozptylovat zejména na soutěžích a závodech, kde je šrumec. S výcvikem canicrossu (natož se závody) nelže začít dřív, než se pes naučí základní poslušnosti, pes nesmí být bázlivý, agresivní ani lekavý (více o konkrétních tréninkových metodách se dočtete v dalších vydáních – připravujeme obsah ve spolupráci s odborníky). Nyní jen poznámka na okraj: konec hudrání, že vás pes „táhne“ na vodítku. V canicrossu je tahání ohromná výhoda. 

Vybavení pro canicross se skládá z obojku, postroje pro psa, skijöringové šňůry a opasku. 

Zdravý parťák

Stejně jako dbáte na vlastní zdraví, musíte se starat o zdravotní stav psa. Jestliže jste doposud společně neběhali, měli byste vyrazit na preventivní prohlídku k veterináři. Fakt, že chcete se psem běhat, určitě nezapomeňte zmínit a připravte se, že u psů starších pěti nebo u menších plemen sedmi let se možná setkáte s argumenty proti.  Veterinář zkontroluje základní funkce, ohmatá kostru, odposlechne srdce i plíce, a především vám poradí, jak změnit chlupatému atletovi stravu. Pravděpodobně si také vyslechnete doporučení, že pravidelně běhat by měl dospělý pes, kterému se již dovyvinula kostra a osvalil se. To je však u každého plemene trochu rozdílné (větší plemena dospívají pomaleji). Dejte si načas a mezitím budujte vzájemný vztah, který se vám při společném běhání určitě bude hodit. A jak už bylo zmíněno, nikam nechvátejte. Pes se, stejně jako člověk, musí vytrénovat

Přizpůsobte stravování

Také jíte jinak, když sportujete. Psa, který začal vyvíjet větší tělesnou aktivitu, než byl doposud zvyklý, je nutné rozdílně krmit. Je docela možné, že se bude potřebovat „vydýchat“. Dbejte na to, aby měl po návratu z trasy připravené odpovídající jídlo v misce (granule pro aktivní pohyb) a dostatek čisté vody. Nechte ale zvíře, aby si samo určilo, kdy bude jíst a kdy pít – nenuťte je k ničemu. Počítejte s tím, že se pes mnohem snáze přehřeje než vy. Velkou výstrahou je, jestliže si lehá a trhaně dýchá, nebo když za sebou nechává kvůli pocení tlapek mokré skvrny.

Tak kam?

Při plánování trasy mějte vždy ohled na citlivé psí tlapky. Při teplotách nad 15 stupňů není dobré trénovat, protože pes se velmi rychle přehřívá a jediná možnost, jak se ochladit, je pro něj vyplazený jazyk. 

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.