Nedávná studie prokázala, že maso tučných ryb je potravina, která redukuje riziko rozvoje rakoviny v dalších letech až o 14%. Studie publikovaná v British Medical Journal analyzovala údaje více než 800 tisíc účastníků a 20 tisíc případů rakoviny prsu a prokázala, že ženy, které často konzumovaly tučné ryby, měly nižší r1iziko vzniku rakoviny prsu. Chcete-li snížit riziko rakoviny prsu, vyhýbejte se konzumaci červeného masa, alkoholu a cigaret – je prokázáno, že takto riziko snížíte.

 
Tučné ryby: obsahují vysoké procento omega-3-vícenasycených mastných kyselin (PUFA), které jsou zodpovědné za regulaci cév a aktivitu imunitního systému. Omega-3-vícenasycené mastné kyseliny obsažené v makrelách, pstruzích, tuňácích a lososech jsou velmi důležité pro zdraví – již před časem začaly být spojovány s prevencí rakoviny a srdečních chorob. Vědci vedoucí průzkum věří, že právě tyto mastné kyseliny v rybách jsou důvod, proč nejnižší riziko rakoviny prsu měly účastnice z Asie, kde mořské ryby tvoří značnou část přijímané stravy

Různé omega-3-vícenasycené mastné kyseliny jsou obsažené také ve lněném semínku, vlašských ořeších, listové zelenině, takže nemáte-li ráda mořské ryby, zařaďte do jídelníčku jiné, na tyto kyseliny bohaté potraviny. Zde je dalších sedm potravin, které vám pomohou snížit riziko vzniku rakoviny prsu.

Bobule: Jsou chutné a prospěšné, a tak není důvod je nejíst, jak jen to je možné. Bobule, zvláště pak jahody a maliny, obsahují hodně kyseliny ellagové, přírodní látky, která prokazatelně snižuje riziko rakoviny kůže, žlučníku, plic, jícnu a prsu.

Fazole: Potraviny s vysokým obsahem vlákniny také snižují riziko rakoviny prsu – na každých 10g vlákniny (zhruba půl šálku fazolí) se riziko rakoviny snižuje o 7%. Nemáte-li ráda fazole, sáhněte po jiných potravinách obsahujících vlákninu.

Brokolice: Ti, kdo zvládli rakovinu, můžou snížit riziko recidivy, zařadí-li do jídelníčku brukvovitou zeleninu, jak prokázala nedávná studie. Složka, obsažená v brukvovité zelenině, zvaná sulforafan, může pomoci zamezit šíření tumorů. Neomezujte se na konzumaci brokolice: kapusta, čínské zelí a zelí se také řadí do skupiny brukvovité zeleniny.

Mléčné výrobky: Studie prokázaly souvislost mezi vysokou hladinou vitamínu D a kalcia a nízkou hustotou tkání prsu. Ženy s vysokou hustotou prsní tkáně mají čtyři až pětkrát vyšší riziko rozvoje rakoviny prsu. Vědci jsou přesvědčení, že přítomnost vitamínu D nebo kalcia ve stravě snižuje riziko, ale je zapotřebí dalších výzkumů, aby se potvrdilo, co je odpovědné za snížení výskytu rakoviny prsu. (Výzkum z roku 2006 prokázal, že 2000 IU vitamínu D nebo 12 minut na slunci denně může snížit riziko rakoviny prsu až o 50%.) Je také potřeba konzumovat nízkotučnou stravu – je prokázáno, že i jedno tučné jídlo denně zvyšuje riziko úmrtí na rakovinu prsu při recidivě.

Granátová jablka: Laboratorní studie prokázaly, že na antioxidanty bohatý džus z granátových jablek a extrakt z nich zpomaluje růst estrogen produkujících buněk rakoviny prsu (a také prostaty, tračníku nebo plic) a probíhající výzkum se zaměřuje na pacientky s rakovinou prsu. Výsledky jsou slibné, proto pijte džus z granátových jablek nebo je jezte čerstvá.

Rajčata: Nedávné studie prokázaly, že ovoce a zelenina s vysokým obsahem karotenoidů, mohou snížit riziko agresivní formy rakoviny prsu o 20%. Červené a oranžové ovoce a zelenina obsahují hodně karotenoidů, proto do jídelníčku zařaďte rajčata, mrkev nebo meloun cantaloupe.

Kurkuma: žluté koření, které je součástí kari, je skutečným bojovníkem s nemocemi. Kromě protizánětlivých a antiseptických vlastností, prokázala aktivní složka kurkumy, kurkumin, slibné účinky v brzdění růstu rakovinných buněk. Přidejte si proto špetku kurkumy do příštího jídla.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.