Matt Fitzgerald

Někteří z vědců tvrdí, že běh často vede k nízkým hladinám železa v krvi. Zhruba před třemi lety publikoval časopis Journal of Adolescent Health studii, která by měla vzbudit pozornost sportovců. Izraelští vědci informovali o častém výskytu anémie (nebo nízkém množství červených krvinek) a nedostatku železa (časté příčině nízkého počtu červených krvinek) u mladých vojáků. Hodnoty anémie a nízké hladiny železa měli tito vojáci již na začátku vojenského fyzického tréninku (18% respektive 15% pod hladinou normálu), ale po půl roce této zátěže se jejich stav zhoršil (na 50% a 27%). Agentura Reuters tento příběh zveřejnila pod názvem „ Intenzivním tréninkem si můžete rozvinout anémii“.

Je-li to skutečně pravda, máme tu něco, co si zaslouží vysokou pozornost, protože anémie (chudokrevnost) způsobuje mnohé nepříjemné symptomy, například slabost a únavu, ale také významně škodí výkonu. Ale je to skutečně pravda? Myšlenka, že intenzivní trénink může běžně snížit kapacitu těla pro intenzivní trénink, se zdá absurdní. Větší logiku má tvrzení, které můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti, že intenzivní trénink nám zvýší kondici, spíš než že by vyvolal symptomy anémie. Jenže zmíněná izraelská studie není jediná, která o anémii u tvrdě trénujících sportovců hovoří.

Faktem je, že existence spojitosti mezi tréninkem a nedostatkem železa, popř. anémií, je stále velkou záhadou. Australští vědci ve své nedávné studii uvedli: „Nedostatek železa je u sportovců diagnostikován často, přesto ale nemáme důkazy, že by byl pozorován prudký úbytek výkonu.“

Dalším zdrojem zmatku je to, že anémie je měřena mnoha způsoby. Dvě hlavní kategorie měření, zmíněné výše, jsou měření počtu červených krvinek a měření hladiny železa. V minulosti se lékaři domnívali, že nekontrolovatelná anémie se mezi sportovci vyskytuje proto, že mají často nízkou hladinu hemoglobinu. Ale v průlomové studii z roku 1992, vedené jihoafrickými vědci, byl tento jev prohlášen za „pseudo-anémii“, způsobenou navýšením celkového objemu krve vlivem intenzivního tréninku, což je pozitivní adaptace, která tělu umožňuje lepší termoregulační kapacitu a také kapacitu transportu kyslíku do pracujících svalů.

Ano, důkazy ukazují, že je anémie častější u vytrvalostních sportovců než u běžné populace. Zdá se ale, že pouhá minorita případů sportovců s nízkou hladinou železa prokazuje symptomy anémie. Turecký výzkum prováděný v roce 1996 neprokázal žádnou spojitost mezi změnami hladin železa a výkonem jednotlivých účastnic výzkumu. Z toho lze usuzovat, že nízká hladina železa u sportovců nemusí znamenat totéž, co nízká hladina železa u běžné populace, zatímco nízká hladina hemoglobinu je závažný stav u obou těchto skupin populace.

Nedostatek železa a anémie se u vytrvalostních běžců vyskytuje ve vyšší míře než u jiných vytrvalostních sportovců, častěji mezi ženami, běžkyněmi, než muži, běžci a více mezi mladými ženami, než jejich staršími kolegyněmi. Vědci z minnesotské univerzity ve své studii v roce 2008 zjistili, že 89% členek ženského vysokoškolského cross country běžeckého týmu trpělo po některou část sezóny anémií.

Vědci mají vysvětlení, proč se anémie vyskytuje u určité části populace více než u jiné. K úbytku železa dochází pocením, červené krvinky se ničí při nárazech při běhu, k úbytku železa dochází i při zánětu tkání. Mé osobní přesvědčení, založené spíš na mé vlastní zkušenosti spíš než na vědeckých výsledcích, je, že nízká hladina železa a anémie jsou nejčastější u mladých běžkyň kvůli nízkému příjmu potravin s obsahem železa, způsobenému tlakem a snahou udržet si nízkou tělesnou hmotnost.

Jinými slovy, zamýšlím se nad tím, že nízká hladina železa u mladých běžkyň je primárně způsobena nedostatečným příjmem železa, ne tím, že by jejich organismus železo ve zvýšené míře ztrácel nebo ničil. Jeví se mi jako vysoce nepravděpodobné, že by fyzický trénink přinášel tělu nespočet benefitů vedoucích k navýšení tréninkové kapacity (a to ani nemluvím o zdraví obecně), s jednou zásadní výjimkou: zvýšeným ubýváním železa, vedoucím k anémii.

Jste zmatení? Inu, to vědci umí. Ale abyste se mohli pochyb o anémii zbavit, stačí dodržovat následující pravidla. Ujistěte se, že denně konzumujete alespoň 10mg železa, jste-li muž nebo žena po menopauze. Ostatní ženy by měly konzumovat 15mg denně. Zadruhé, jste-li aktivní sportovci, měli byste si nechat železo zkontrolovat v rámci každoroční zdravotní prohlídky, nebo kdykoli, kdy byste cítili, že jste delší dobu unavení, aniž by k tomu byl zřejmý důvod.

Když vám lékař sdělí, že máte nízkou hladinu železa, ale nepozorujete žádné symptomy anémie, nemusí být zvýšené dodávání železa potřebné – dejte na doporučení svého lékaře. Pokud však s nízkou hladinou železa cítíte i symptomy anémie, lékařem předepsaná medikace vám pomůže se znovu cítit při síle a podávat výkony jako dřív.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.