Přemýšleli jste někdy o chemických procesech, které ve vašem těle probíhají, když se potíte v tělocvičně? Euforické pocity během tréninku a po něm, bolest svalů, která se může dostavit až následující den, se nezjevují z čistého nebe. V těle probíhají miliony chemických procesů, které způsobují rozličné fyzické i psychické stavy. Pojďme si přiblížit pár nejdůležitějších procesů, ke kterým dochází během tréninku

Endorfiny: Tyto látky produkuje hypofýza, umístěná ve spodní části mozku. Jsou to nejsilnější přírodní opiáty, na jednotku jsou 100x silnější než morfin. Jejich úkolem je zamaskovat pocity bolesti a my tak můžeme i přes určitý diskomfort pokračovat v tréninku. Vzhledem k tomu, že fungují jako droga, činní nás nadšenými, šťastnými, takže díky endorfinům zažívají běžeckou nirvánu. Právě endorfiny nám pomáhají s pocity dobré nálady a štěstí, snižují riziko úzkostlivých stavů, zlepšují projevy deprese, a dokonce tlumí bolest. Jsou navíc zodpovědné za uvolňování dalších hormonů. Je tady však jeden velký otazník, kterým se vědci zabývají poměrně nově. Vypadá to, že endorfiny „nestihnou“ zaplavit mozek natolik, aby způsobovaly pověstnou závislost na cvičení. Látky, které tyto stavy způsobují se jmenují endocanabiny (běžně snižují stres a chovají se dost podobně, jako THC z marihuany) a zatím jsou předmětem rozsáhlých studií. (Za nás: ať je to, co je to.. hlavně, že to zabírá).

Estrogen: Estrogen rozhoduje o tom, zda tělo využije během intenzivního tréninku jako palivo uhlohydráty nebo tuky. Ženy mají tendenci spalovat spíš tuky, muži naopak uhlohydráty, protože ženy mají vyšší hladinu estrogenu. Proto v období menopauzy, kdy dojde k poklesu hladiny estrogenu) obvykle ženy přibírají na váze.

Dopamin: Dopamin je hormon štěstí. Studie doložily, že nedostatek dopaminových receptorů způsobuje náchylnost k tloustnutí, protože hladinu dopaminu potom zvyšujeme konzumací potravy.  Lidé s nízkým množstvím receptorů potřebují mít vyšší hladinu dopaminu v krvi, tj. více jídla, aby dosáhli stejné úrovně uspokojení jako osoby s normálním množstvím. Udržení vysoké hladiny dopaminu je další důvod k pravidelnému cvičení – nenastane pak potřeba se přejídat a tím nabírat kila. Dopamin je často spojován s orgasmem. Fyzická aktivita pomáhá hladinu dopaminu stimulovat, a dopamin, společně s cvičením vnitřních svalů, stehen a pánevního dna, může vést ke „coregasmu“, vycvičenému orgasmu.

Růstový hormon: Růstový hormon pomáhá stimulovat svalový růst. Růstové hormony (hepatocyt, fibroblast a inzulin) posílají signály satelitním buňkám, aby se přesunuly do místa poškození svalu, opravily škody způsobené cvičením a příslušně regulovaly nárůst svalové hmoty.

Adrenalin a kortizol – Při běhu se odbourávají oba stresové hormony – adrenalin a kortizol. To je důvod, proč se při běhu cítíme uvolněně a vyrovnaně. Díky tomu se zvyšuje úroveň našich duševních schopností a zlepšuje se koncentrace.

Noradrenalin – Neurotransmiter, který se uvolňuje v těle při stresu (tělo běh částečně vnímá jako stres) Jeho zvýšené množství v těle vede k pocitu radosti a vzrušení.

Serotonin: Serotonin je chemická sloučenina odpovědná za pocit štěstí, kvalitní spánek a zdravou chuť k jídlu. Když pravidelně sportujete, hladina serotoninu se zvýší. Spolu s endorfiny nám dělá serotonin z náročného tréninku potěšení. A navíc, čím víc máme serotoninu, tím máme větší energii a také čistější hlavu!

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.