V tomto článku se chci zaměřit hlavně na hladinu hydratace, elektrolytů, vitamínů, minerálů, enzymů a hormonů, které naše tělo potřebuje, aby mohlo podávat maximální výkon. Abychom tyto faktory mohli monitorovat a ujistit se, že jsou v optimálních (nebo alespoň dostatečných hladinách), doporučuji, aby zejména běžci dlouhých tratí, kteří mají své ambice, pravidelně podstupovali zcela jednoduché a relativně nenákladné testy krve.

Přínos takového testování je dvojí:

  1. pomůže nám případně odhalit oblast, kterési zasluhuje okamžité řešení, protože by mohla rozhodit, ohrozit naše aktuální schopnost trénovat a závodit na maximum,
  2. dlouhodobé testování nám bude ukazovat vývoj v čase, uvidíme, zda se neobjevuje nějaká potencionálně škodlivá tendence. Budeme znát lépe své tělo, poznáme, v jakém stavu je naše tělo na tom nejlépe. Tato periodické krevní testy nám mohou pomoci detailně vyladit naše doplňkový (neběžecký) režim tak, abychom podávali maximální výkon.

OK, takže co a jak často bychom si měli nechat testovat? Dobrá otázka, ale odpovím stejně jako na většinu otázek týkajících se běžeckého sportu: „To záleží.“ Na začátek mám ale několik základních doporučení, která budou myslím dostačující pro velkou většinu běžců. Potom, co se budeme držet těchto doporučení, můžeme se zaměřit víc na optimalizace naší vlastní specifické situace.

Co si nechat testovat

Zde je seznam testů, které doporučuji nechat si dělat v rámci testovacího programu pravidelně:

CBC – kompletní krevní obraz

tento test vám změří počet, velikost a tvar bílých krvinek, počet a hustotu červených krvinek, hladinu hemoglobinu a hematokritu, počet krevních destiček. Jsou to důležité informace, které mohou například indikovat přítomnost zánětu nebo jiné problémy.

TSH

tento test vám dá základní informaci o tom, jestli vaše štítná žláza pracuje správně, případně, je-li třeba udělat další, podrobnější testy. Někteří běžci mají se štítnou žlázou chronické problémy!

Hladina železa

je to dobrý indikátor zásob železa v kostní dřeni, kde se tvoří nové červené krvinky. Mnozí běžci, zvlášť běžci na dlouhé vzdálenosti, mají tendenci mít snížené hladiny železa, pokud ho dostatečně nedoplňují. Olympijská maratonská šampionka Joan Benoit Samuelsonová, známá svou velkou chutí k jídlu, říká, že železo je jedinou látkou, kterou si musí doplňovat pomocí suplementů.

Chemický panel

tento test měří hladinu různých dalších minerálů v krvi, včetně klíčových elektrolytů jako sodíku a draslíku. Z tohoto testu je také vidět případná dehydratace a případně další chybějící látky.

Dále je možné testovat hladinu cukru v krvi, vitamínu D a dalších, pokud máte důvod k jejich pravidelné kontrole, nebo cítíte, že by něco mohlo být v nepořádku.

O tyto testy můžete požádat svého praktického lékaře, případně jít přímo do krevních laboratoří. Výsledky jsou obvykle hotové do 48 hodin. Platba se bude lišit v závislosti na vaší zdravotní pojišťovně.

Jak číst výsledky?

U každého testu dostanete výsledkový seznam, kde je uvedeno rozmezí normálu a vaše hodnoty. Nezapomínejte ale, že co je optimální pro běžného člověka, nemusí být optimální pro vytrvalostního běžce. Proto doporučuji, abyste oslovili zkušeného sportovního lékaře, který se sportovci dlouhodobě pracuje a který s vámi výsledky projde. Samozřejmě, můžete si informace sami nastudovat, v oblasti se vzdělávat, a pak si výsledky interpretovat sami.

Jakmile dostanete první výsledky, převeďte si je do excelové tabulky, nezapomeňte uvést datum, další výsledky pak jen vložíte do dalšího sloupce. Budete mít snadný přístup k informacím, všimnete si jednoduše případné změny, výkyvu nebo trendů. Uvidíte, při jakých hodnotách se cítíte nejlépe a budete tedy vědět, co dělat, abyste se co nejrychleji vrátili do optimálního stavu (např. zvýšíte přísun železa, abyste dosáhli pro vás optimální hladiny).

Jak často testovat?

Doporučuji projít celou sadou testů 2 – 3x ročně, častěji opakovat test v oblasti, která je problematická. Například: nechám si celou škálu testů udělat v lednu, vše se zdá v pořádku, kromě hladiny železa. Provedu nějaké změny ve výživě, začnu brát doplňky s železem. V březnu si nechám znovu otestovat hladinu železa, abych viděl, jestli změny zabraly. V červnu si pak nechám udělat znovu celou škálu testů. Další testování je vhodné také provést v období, kdy se třeba několik týdnů necítíme ve formě – testy mohou odhalit jádro problému.

My běžci, co to s během myslíme vážně, nenecháme kámen na kameni, abychom objevili vše, co nám pomůže dosáhnout vytyčených cílů. Krevní testy nám mohou pomoci ujistit se, že děláme pro své tělo vše z pohledu hydratace, výživy, dodáváme dostatek vitamínů a minerálů. Testy mohou včas odhalit, že někde klíčí nějaký problém.

Návrat investice

Ano, nechat si několikrát za rok dělat tyto testy bude něco stát. Ale ujistíte se tak, že ze všech těch naběhaných kilometrů a natrénovaných hodin těžíte maximum, že tisíce investované do startovného a cestování, nejsou vyhozené. Investovat do testů se tedy mnohokrát vyplatí, jde totiž i o klid vaší mysli, který získáte vědomím, že vaše tělo je v pořádku.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.