Pavel Baběrád

Jít si zaběhat, když jste rozčilení nebo naštvaní, není bez rizika

S blížícím se koncem roku toho v práci máte nad hlavu, vaše dítě leží doma v posteli s horečkou, auto potřebuje neskutečně drahou opravu blatníku po srážce s šílencem, který se do zledovatělého města vydal na letních pneumatikách, k tomu všemu Vánoce blížící se tempem, za které by se nemusel stydět ani Usain Bolt, a vy jste pořád ještě bez jediného dárku. Jestli vám takovýto nebo jemu podobný scénář není neznámý, je asi zbytečné vysvětlovat vám, co je to stres, a jestli běháte, máte možná ve zvyku jít to „vyběhat“, když vám věci začínají přerůstat přes hlavu. K tomu bych vám ale rád něco řekl, protože jít si zaběhat v rozpoložení, kdy na vás všechno padá, vám nejenom že nemusí pomoct se uvolnit a vyčistit si hlavu, ale může vám přidat jednu starost navíc, a to vůbec ne malou – zranění.

Vyšší než zdravá míra stresu z vás doslova vysává energii a vaše svaly potom nemohou efektivně pracovat. Četl jsem o jedné studii zveřejněné v časopisu Journal of Science and Medicine in Sport, která zkoumala vliv různých stresorů (problémy v rodině, v práci, se zdravím, s penězi apod.) na skupinu triatlonistů. Její závěr byl jednoznačný: čím větší stres, tím větší pravděpodobnost, že se sportovec zraní.

Netvrdím, že běhat by člověk měl, jenom když je v klidu a pohodě, protože to bychom toho asi nikdo moc nenaběhal. Naopak, stresové hormony kortizol a adrenalin mohou v malém množství dokonce přispět k vyšší výkonnosti. Všimněte si někdy, jak vás předzávodní nervozita po zaznění startovního výstřelu dokáže hnát kupředu. To v sobě sice skrývá nebezpečí, že do závodu vstoupíte nad svoje poměry rychle a tempo přepálíte, ale zranit byste se kvůli tomu v zásadě neměli, a když tempo uhlídáte, ještě na tom vyděláte.

Je to až stres chronický, kdy jste vyčerpaní a na hraně po řadu dní a týdnů, co představuje velké riziko a činí vás zranitelnými. Samotný kortizol totiž může v případě, že jeho hladina je dlouhodobě zvýšená, negativně ovlivnit fungování svalů a imunitního systému.

Co s tím? Především, stres byste nikdy neměli podceňovat. V dnešní době s ním musíte počítat, stejně jako počítáte s vlivem počasí, stravy, nemocí a dalších faktorů, jež nejste vždy schopni mít pod kontrolou.

Když nedáváte pozor a myšlenkami jste někde jinde

Když se v duchu pořád vracíte k hádce, kterou jste doma měli se svou ženou (nebo se svým mužem), a už vás to začíná udolávat, protože prostě nedokážete přestat na to, co se stalo, myslet, divili byste se, o kolik menší pozor dáváte, jak a kudy běžíte. Trpí tím nejenom držení vašeho těla, ale můžete snadno přehlédnout výmol nebo jinou překážku na cestě, protože ve stavu duševního rozrušení se vždy výrazně zúží vaše periferní vidění.

Doporučuji, abyste si šli zaběhat raději za denního světla, je-li to možné, a někam, kde na vás čeká relativně rovný povrch. Ideální v tomto případě není 20kilometrový silniční běh na doraz, ale pocitový běh na vyčištění hlavy někde v přírodě. Běháte-li už delší dobu, jistě máte svoje oblíbené trasy a místa, kam rádi běháte, a tohle je chvíle, kdy byste je měli vyhledat (třeba i za cenu delší jízdy autem nebo městskou dopravou). Alternativní možností je běžecký trenažér ve fitcentru a pro zmírnění či úplné odstranění stresu uděláte maximum, když si před vstupem na běžecký pás ještě nasadíte sluchátka a do nich si pustíte hudbu, protože ta má na člověka ve stresové situaci prokazatelně blahodárný účinek. Stejně antistresově však působí např. také zvuky lesa, když máte to štěstí a v nějakém lese běhat můžete.

Když jste rozčilení a skoro zuříte

Když v sobě celý den nebo dokonce několik dní za sebou zadržujete vztek na někoho nebo na něco, odolejte pokušení napálit to hned od začátku a zničit se 100procentním úsilím ve snaze dostat ze sebe frustraci fyzickým vyčerpáním. Ve stresu, zvláště jste-li mu vystaveni po delší dobu, jste většinou unavení a tato únava z vás rozhodně nespadne jenom proto, že jste si obuli běžecké boty. Budete mít potíže držet tělo ve vzpřímené poloze, bude pro vás těžké rychle zvedat nohy a rovně došlapovat. To vše může skončit zraněním, zejména při rychlejším běhu v nerovném terénu nebo intervalovém tréninku na dráze.

Samozřejmě vám nemůžu doporučit nic jiného, než abyste ubrali plyn a tempo nepřeháněli. Zkuste se domluvit s někým, kdo běhá pomaleji než vy, a při běhu spolu mluvte. Patříte-li k lidem, kterým pomůže se vypovídat, tohle je dobrá příležitost.

Když jste od hlavy až k patě napjatí

Sedíte celý den u počítače a najednou si uvědomíte, že máte ramena skoro na úrovni uší a čelisti tak sevřené, že až skřípete zuby. Stahovat se je přirozenou vlastností svalů, a když vyběhnete v takovémto stavu, může to vést ke svalovému zranění. Stres způsobuje v organismu změny, které mají nejškodlivější dopad hlavně na oslabené části těla, jako např. stará zranění, na jejichž místě zůstala zjizvená a méně pružná tkáň.

Zde vám doporučím prevenci. Pracujte na své pružnosti a ohebnosti. Posilování a strečink vám pomohou najít na vašem těle slabší, a tedy zranitelná, místa. Při masáži, strečinku nebo v posilovně si třeba všimnete, že váš levý hamstring není tak silný jako pravý, což byste se jinak vůbec nemuseli dozvědět. Zvýšená pozornost věnovaná ohroženým svalům, šlachám, kloubům atd. vás ochrání před zraněními a lépe vyzbrojí pro situace, kdy kvůli stresu nebudete úplně sami sebou.

Když kvůli nervům špatně jíte

Když chybí čas nebo vůle vařit, někdo to řeší rychlým občerstvením na ulici, jiný tím, že pořádné jídlo prostě vynechá. Obojí je špatně. Bohužel, když už i něco sníte a je to dokonce zdravé, ve stresu to vaše tělo stejně není schopno plně vstřebat a využít. Stres totiž krev odvádí z oblasti žaludku jinam a to má za následek sníženou produkci trávicích enzymů a zhoršené trávení. Špatné trávení znamená špatné vstřebávání živin a to může v konečném důsledku vyústit až ve ztrátu svalové (nikoliv tukové) tkáně.

Jste-li vydáni napospas stresové situaci a na normální jídlo nemáte ani pomyšlení, zkuste několik malých porcí, v nichž do sebe dostanete alespoň nějaké bílkoviny, komplexní sacharidy (těstoviny, rýže, brambory, pečivo) a mononenasycené tuky (olivový olej, ořechy, avokádo). To pomůže stabilizovat hladinu vašeho krevního cukru a zachovat správné fungování vašeho trávicího systému.

Zcela se v dnešní době vyhnout stresu je velice těžké. Většina z nás s ním bohužel ve svém životě musí počítat a jeho především dlouhodobé účinky bychom nikdy NEMĚLI PODCEŇOVAT. Běhat, když jste ve stresu, vám může pomoct tento stav překonat, ale ve stavu duševní nepohody byste raději NEMĚLI USILOVAT O VELKÉ VÝKONY. Rozumnější je zaměřit se na regenerační a „terapeutický“ účinek běhání a VYDAT SE DO PŘÍRODY – máte-li s kým, tak ne sami, nemáte-li, tak se sluchátky v uších. Snažte se DODRŽOVAT ZDRAVOU ŽIVOTOSPRÁVU a držet se pravidla, že i něco hodně malého, co je zdravé, je lepší než něco velkého, co zdravé není. A konečně, nejenom kvůli stresu se vám vyplatí pracovat na OHEBNOSTI A PRUŽNOSTI CELÉHO TĚLApomocí strečinku a přiměřeného posilování.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.