Kay Uzoma

Dokonce i jen pár cigaret denně bude mít na váš trénink negativní vliv. Najít cokoli pozitivního, co bychom o vlivu cigaret na tělo mohli říct, je naprosto nemožné. Kouření vede ke snížení kapacity plic, což má za následek mělké dýchání, pokles energie a snížení imunity. Jednoduše, chcete-li být úspěšný běžec, skončete s kouřením. Jste-li běžec kuřák, mohla by vás zajímat následující fakta, jak kouření ovlivňuje vaše běžecké potřeby.

Snížení VO2max

Klíčovým ukazatelem k posouzení výkonnosti běžce je VO2max (maximum volume of oxygen), neboli množství kyslíku, které tělo využije za minutu na kg váhy. Čím víc kyslíku vaše tělo umí získat, tím lépe se adaptuje na rychlejší běh a na delší vzdálenosti. Larry T. Wier ve studii vedené v roce 2008 v NASA Wyle Laboratory sledoval VO2max u běžců, kteří pravidelně kouřili.

Rozdělil je do skupin podle počtu denně vykouřených cigaret. U každé skupiny vysledoval signifikantní klesání VO2max s nárůstem počtu vykouřených cigaret, což omezovalo běžecký výkon – ve srovnání s nekuřáky, při stejném objemu běhu.

Úbytek energie

Aby měl běžec dostatek energie, nezbytně se musí soustředit na dostatečný spánek a také příjem takové potravy, která mu energii dodává. Jste-li kuřák, i když disciplinovaně jíte a spíte, svádíte namáhavou bitvu pro dosažení odpovídající vytrvalosti při běhu. Na univerzitě v Louisville proběhl v roce 1999 výzkum týkající se srdeční a plicní činnosti kuřáků a dokázal, že už při lehké zátěži spálí muž kuřák o 6,3% víc energie, než nekuřák. Z toho logicky plyne, že přestanete-li kouřit, máte najednou kapacitu zvýšit svůj výkon o 6%, což vám může stačit k dosažení nového osobního rekordu.

Pozitivní efekt

Naštěstí existuje jeden příjemnější vedlejší efekt kouření u běžce, a je velmi oblíbený. Když přestaneš kouřit, budeš mít potřebu jednu závislost nahradit jinou a mnozí z nás běhají právě proto, aby dokázali přestat kouřit. Budete slavit větší plicní kapacitu a velmi pravděpodobně získáte, třeba v místním běžeckém klubu, podporu ostatních, kteří přestali kouřit kvůli běhu. Dokonce i slavné hvězdy se nadchly pro myšlenku vyměnit cigarety za běžecké boty. Herec Matt Dillon říká: „Když uběhneš 4 míle, je dát si cigaretu poslední věc, kterou bys chtěl udělat.“

Kouření zkracuje dech

Jste-li kuřák, častěji vám během tréninku dojde dech. Kouření cigaret je jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku kardiovaskulárních problémů. Například: kouření zvyšuje krevní tlak a zužuje krevní cévy, které přenášejí kyslík. Kouření také ničí části plic, včetně aveol (plicních sklípků), které tělu pomáhají absorbovat kyslík, a snižuje kapacitu plic. Po čase zjistíte, že je náročné ujít pár bloků nebo vyběhnout jediné schody. Nebudou to známky stárnutí, ale škodlivé vedlejší účinky kouření.

Zlepšete si zdraví tréninkem

Nemusíte čekat, až dokouříte poslední cigaretu, abyste začali s tréninkem. Ve skutečnosti, ani byste na to čekat neměli. Fyzická aktivita může mít ochranný efekt a snižovat některá poškození způsobená kouřením.

Navíc může být trénink neocenitelnou složkou vašeho plánu, jak přestat s kouřením. Pomůže vám s relaxací, která vám omezí chuť na cigaretu. Běh vás také vytrhne z chutí na cigaretu, když náhle vyvstanou. Když přesto s tréninkem počkáte, až skončíte s kouřením, zaznamenáte rychlá zlepšení kondice už po pár dnech tréninku.

Kouření není vždy důvodem dušnosti

Když jste před krátkým časem přestali kouřit a teď začínáte s tréninkovým programem, nemůžete z nedostatku dechu a vytrvalosti v tréninku obviňovat pouze kouření. Už po třech až pěti dnech získají krevní destičky zpět svou celkovou schopnost přenášet kyslík do srdce a svalů. Symptomy nedostatečného dechu jsou tedy znakem nedostatku celkové kondice.

Začněte se hýbat

Než se ponoříte do tréninku, nechte se zkontrolovat lékařem. Jakmile vám dá lékař zelenou, začněte zvolna trénovat. Vaším startovním bodem by mělo být pravidelné cvičení střední intenzity, nikoli nárazové velké dávky zátěže. Například: 10-20 minut chůze tři až čtyřikrát týdně. Jakmile se vaše kondice zvýší, prodlužte čas a zvyšte intenzitu tréninků na týdenní bázi. S pravidelnou fyzickou aktivitou se budete lépe cítit a snížíte riziko návratu ke kouření.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.