Většina prodávaných běžeckých bot má zvednutou patu. Mnoho lidí si to vůbec neuvědomí, protože výrobci běžeckých bot jen velmi zřídka zveřejňují údaj o výšce patní části boty. Materiál, který tam je takto navíc, bývá inzerovaný jako odpružení. Velice často se hovoří o tom, jak škodlivé je pro nohy nošení vysokých podpatků, ale že změníme úhel postavení nohy, kdykoli nazujeme sportovní boty, nám zcela uniká.

Dnešní běžecké boty mají patu zvednutou v průměru o 3,5cm oproti špičce boty. Přesto neexistuje důkaz, že by běh v botách se zvednutou a odpruženou patou redukoval riziko zranění nebo zlepšoval výkon. Naopak, studie prováděné v posledních letech spíš naznačují, že odpružená pata může být hlavní příčinou nejčastějších běžeckých poranění. Skutečně potřebují běžecké boty zvednutou patu?

Historie podpatků

Před mnoha staletími byly boty s podpatky určené k jízdě na koni. Podpatek takové jezdecké boty byl přibližně 3,5cm vysoký a pomáhal jezdci nevyklouznout ze třmenů. Jinou funkci podpatek neměl.

Zcela nepraktická povaha podpatků vedla šlechtu a vyšší třídu k jejich přijetí do módního stylu 16. a 17. století. Nošení nepraktické a nepohodlné obuvi signalizovalo osobu stojící nad pracujícím lidem. V následujících staletích popularita podpatků střídavě rostla a klesala, ale obuv se zvýšeným podpatkem setrvala ve všech odvětvích módy, od společenských pánských bot po dámskou designerskou obuv.

Sportovním botám se zvedly paty!

Ještě před 40 lety byly sportovní boty většinou ploché, jednoduché. První sportovní boty s plochou gumovou podrážkou a koženým, nebo plátěným svrškem, jakými stále jsou Converse All-Star, byly vyrobeny v roce 1917. První muž, který dokázal uběhnout jednu míli pod čtyři minuty, Roger Bannister, také běhal v tenkých kožených botách.

Nové materiály, nové teorie o funkci chodidel a zvýšení veřejného zájmu o běh v 70. letech minulého století, vedly k rychlým změnám v designu bot. Právě v této době se začali v obuvním designu angažovat podiatři. Běžecké boty se začaly zvětšovat a nabývaly na váze, protože do nich začaly být komponovány orthotické prvky, jako zpevněná pata, podpora klenby a naše dobře známé odpružení a vyměkčení pod patou.

Názor, že větší odpružení paty zmírní náraz a tím umožní běžcům běhat rychleji, byl pouhou domněnkou. Neproběhl žádný výzkum, který by podpořil nutnost přidat pod patu další vycpávku. Zvednutí paty ale destabilizovalo nohu, což v důsledku vyvolalo řadu problémů. Výrobci obuvi následně vynalezli nové technologie, aby vyřešili problémy, které sami vytvořili.

Výška paty však každou dekádou narůstala, aniž by kdokoli prokázal, že jsou díky tomu běžci méně často zranění nebo běhají rychleji. Byla to jen špatná směsice korporátního marketingu, konzumentské poptávky po inovacích a pochybné vědy.

Dnes je pata běžeckých bot zvednutá v průměru o 12mm. Jedná se o tzv. (heel-to-toe) drop, což značí převýšení mezi patou a špičkou. Špička nohy je tam v botě polohovaná níž, než pata.

Vyměkčení paty: pochybné

V USA je objem businessu okolo běžeckých bot 20 miliard dolarů a jeho zájmem je přesvědčit zákazníky, že technologie, kterou výrobci zabalí do drahých bot, při běhu pomůže. Ve skutečnosti ale žádný výzkum nepotvrdil, že by jakýkoli prvek přidaný do bot zlepšil výkon nebo zamezil vzniku zranění. 

Několik studií z posledních let naopak došlo k závěru, že zvednutá pata je jedním z hlavních viníků rozvoje běžných běžeckých poranění, částečně proto, že běžec s vyměkčenou patou dopadá na povrch tvrději, odpružení vede k rychlejší frekvenci a vznikají větší točivé síly.

Problémy zvýšené paty

Největším problémem zvýšené a vyměkčené paty obuvi je, že mění způsob, kterým lidé běhají. Bosí běžci a běžci, kteří používají boty bez odpružení, dopadají na zem přední částí chodidla. Dopad na přední a střední část chodidla umožňuje tělu využít k odtlumení nárazu do země vlastní mechanismy pro absorpci nárazu. Malé děti takto běhají – dokud nezačnou obouvat boty s vyvýšenou patou.

Když člověk obuje boty s odpruženou patou, přepne z dopadu na střed nohy na dopad na patu. Kvalitní odpružení současných běžeckých bot vede běžce k pohodlnému, ale velmi silnému dopadu na patu – naprostá většina běžců začátečníků takto běhá.

Tvrdé dopady na patu nebo běh s přehnaným trčením paty vpřed (projev pojmenovaný overstride) jsou možné pouze s vyměkčenou patou. Tento způsob běhu je neefektivní a navíc namáhá kotníky, kolena a kyčle.

Dokonce, i když se běžci podaří udržet správný běžecký styl přes odpruženou obuv, dochází kvůli zvýšenému postavení paty ke změnám v kloubních vazech – mění se totiž mechanika běhu a to, jak jsou působící síly v končetině přenášeny.

Běh se zvýšenou patou:

 • zvyšuje kroutivou sílu v kyčelním kloubu, kolenech a kotnících, v porovnání s během v barefoot obuvi
 • omezuje pohyblivost kotníku
 • zvyšuje tlak na patelofemorální oblast
 • narušuje přirozenou funkci a schopnost nohy absorbovat náraz
 • mění mechaniku běhu a vede k došlapu na paty

Vliv vyměkčených bot není vymezený pouze na běh. Pouhý stoj v běžeckých botách je totéž, jako stoj na dolů ukloněné rampě.

Stoj na zvýšených patách:

 • Mění způsob rozložení váhy na chodidla
 • Mění vazy kotníků, kolen, kyčlí a zad
 • Vede ke ztrátě flexibility svalů zadní strany dolních končetin a Achillovy šlachy

Vezmeme-li v potaz tyto vlivy zvednuté paty a odpružení bot, na seznam zranění, která bychom mohli přičítat běžecké obuvi, patří:

 • Zánět povázky chodidla
 • Bolestivá holeň
 • Osteoartritida kolene
 • Vymknutí kotníku
 • Zánět okostice
 • Běžecké koleno (bolest v přední části kolene)
 • Zhoršení rovnováhy
 • Vbočený palec

Neochota ke změně

Není překvapením, že lidé vnímají boty se zvýšenou patou, které dominují na trhu už víc než 40 let, jako samozřejmost. Minimalistické boty nebo boty bez odpružení a pohyb kontrolujících prvků, tvoří jen minimální část sortimentu běžeckých bot. 

Minimalistické a barefoot běžecké boty jsou mnoha lidmi nahlíženy jako radikální odklon od tradiční obuvi. Vyměkčenou patu jsme jednoduše přijali jako nový “normál”. Když se ale ohlédneme půl století zpět, nic jako minimalistická obuv neexistovalo – všechny běžecké boty byly minimalistické.

Objevují se i hlasy, že minimalistické boty jsou nebezpečné a abychom se vyhnuli zranění, musíme používat podpůrné boty s odpružením. Kromě toho, že prospěch vyměkčených bot nikdo nepotvrdil, je tento názor trochu zpátečnický. Neměli bychom s tím, čím víc se obuv vzdaluje přirozenému bosému pohybu, zvažovat více problémů, které může způsobit?

Obhájci moderního designu běžecké obuvi často poukazují na to, že přesun k minimalistickým botám může být příliš zdlouhavý. Pokud je to pravda, je potřeba mít na paměti, že by žádný přechod nebyl potřeba, kdyby v první řadě nikdy nebylo došlo ke zvýšení pozice paty v běžeckých botách.

Někteří mohou oponovat, že boty musí být odpružené, protože člověk není vyvinutý k běhu na tvrdých površích jakými je beton nebo asfalt. I když připustíme, že tělo není schopné se samo tvrdým povrchům přizpůsobit, stále to dostatečně neobhajuje zvýšení a odpružení pouze v oblasti paty.

Doporučení

Když uvážíme absenci důkazů přínosu moderní běžecké obuvi a zvážíme rizika poranění, která může způsobit, je rozumné zvážit možnost opustit sportovní obuv se zvýšenou patou.

 1. Při koupi běžeckých bot sledujte drop údaj (rozdíl v pozici špička-pata). Některé značky, jako Merrell a Inov-8 uvádějí tuto informaci v popisu zboží na internetu. Internetoví prodejci jako Running Warehouse poskytují údaje o výšce paty a mají možnost vyhledávání zboží dle zvýšení paty.
 2. Nosíte-li sportovní obuv, většinu času a většinu běhu praktikujte v plochých botách. Není nic špatného, jít si občas zaběhat ve strukturovaných nebo odpružených botách, ale nedopusťte, aby se obuv se zvednutou patou stala vaší normální nebo hlavní obuví.
 3. Pokud jste zvyklí na hodně vyměkčenou obuv, přecházejte na minimalistickou pozvolna, aby tělo mělo dostatek času se přizpůsobit. Pokud jste dlouhodobě běhali v obuvi se zvednutou patou, může trvat i několik měsíců, než si tělo přivykne na změnu nárazů v ploché obuvi. Nejprve tedy zvolte boty se zvýšením paty o 4 – 8mm oproti špičce a až pak k botám zcela plochým. Přechod tak bude pro vaše tělo jednodušší.
 4. Co je nejdůležitější: pracujte na svém běžeckém stylu, abyste vymazali změny způsobené zvýšenou patou. Znamená to věnovat pozornost tělesnému postoji, korigovat overstride, zvyšování kadence, hlídat si dopad ve chvíli, kdy je chodidlo pod tělem. Zkuste zakomponovat do tréninku bosý běh. 

Boty hrají důležitou roli v ochraně našich nohou před prostředím a živly. Avšak v úplném rozporu s tím, co výrobci sportovní obuvi inzerují, člověk je velmi dobře schopný běhat aniž by se zranil bez jakékoli z technologií využívaných v moderní běžecké obuvi.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.