Uniká vám při běhu moč? Řešení existuje… Britská NHS uvádí, že až 6 milionů lidí v Británii trpí inkontinencí. Máte-li stejný problém, zcela určitě pak ovlivňuje váš běh a – co je horší – vnáší stres do vašeho denního života. Nejste v tom sama, ve skutečnosti v nedávném WR online průzkumu téměř 40% respondentů připustilo občasný únik moči. Rozhodně ale máte možnost tento problém vyřešit – nastal čas dostat pod kontrolu močový měchýř…

Typy inkontinence:

Dvěma hlavními typy inkontinence jsou stres a nutkání/potřeba. Při stresové inkontinenci moč uniká, je-li močový měchýř pod tlakem, např. při běhu nebo kýchnutí. O nutkavé inkontinenci mluvíme, cítíte-li nutkavou potřebu močit, ale nestihnete včas dojít na toaletu. Můžete trpět jedním nebo i oběma typy, ale stresová inkontinence je běžnější a způsobuje běžcům většinu problémů.

Stresový test:

Jedna z pěti žen ve věku nad 40 let si stěžuje na stresovou inkontinenci. Jak se plní močový měchýř, svaly pánevního dna drží močovou trubici uzavřenou. Ta se otevře pouze, dostane-li pokyn z mozku. Pokud je ale pánevní dno oslabené, jakékoli zvýšení tlaku – jako třeba silné zakašlání – může nad svaly zvítězit a moč unikne. Pánevní dno se oslabuje porodem a také věkem – zejména po menopauze

Jak si pomoct?

Dostat se na zdravou váhu může znamenat enormní rozdíl – sníží se tlak na močový měchýř. 6 z 10 případů stresové inkontinence se zlepší posílením svalů pánevního dna. Nebude ale stačit, že občas, když si vzpomenete, zatnete svaly. Musíte mít pevný tréninkový plán, stejně jako ho máte pro plánovanou běžeckou událost. Svaly, které musíte posílit, jsou ty, které používáte, chcete-li zadržet moč nebo přerušit močení. Stahujte rychle svaly 5x a toto cvičení pětkrát opakujte. Potom cvičte 5x stažení svalů s výdrží (pokaždé počítejte do pěti). Střídejte tyto rychlé a dlouhé stahy pět minut. Cvičte takto alespoň 5x denně. Můžete při cvičení stát, sedět, ležet. Jakmile se vám bude cvičení zdát snadné, počítejte do deseti. Jste-li trpělivá a odhodlaná, po zhruba pěti měsících zjistíte, že je po problému.

Další krok:

Je-li svépomoc cvičením neúspěšná, požádejte svého praktického lékaře o doporučení na fyzioterapii nebo do poradny. Přesvědčí se, zda cvičíte správnými svaly, a mohou nabídnout další řešení, např. elektrickou stimulaci nebo zavedou do vagíny závaží, které donutí slabé svaly pracovat. Nepomůže-li ani to, je na řadě chirurgický zákrok, Tension-free Vaginal Taping (TVT) (něco jako poševní páska bez tahu a napětí) k podpoře močového měchýře. Tento zákrok je obyčejně velmi úspěšný. Také existuje lék, který pomáhá při stresovém úniku moči. Má ale natolik závažné vedlejší účinky, že je podáván pouze ženám, které nemohou podstoupit operaci.

Při běhu:

Běh stresovou inkontinenci nezpůsobuje, ale může ji odhalit. Tvrdý běh, běh z kopce a sprint, ty zvyšují tlak na močový měchýř, který může únik moči vyvolat. Vyzkoušejte následující tipy ke zmírnění obtíží: před startem si dojděte na toaletu , běžíte-li dlouhý běh, udělejte si přestávky na toaletu, protože z plného měchýře uniká moči víc a budete tak potřebovat pít v průběhu víc tekutin používejte tenkou vložku. Zvýší-li vám pocit sebedůvěry, investujte do běžecké sukně. Pro minimalizaci úniku moči se snažte při běhu držet svaly pánevního dna stažené (nejde-li to, nic si z toho nedělejte, je to náročné) únik moči se může různit během fází menstruačního cyklu. Veďte si proto záznamy, abyste zjistila, které období je pro vaše sprinty nejvhodnější, i zde doporučujeme pro evidenci použít tréninkový deník..

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.