Superkompenzační sacharidová dieta je vysoce efektivním prostředkem ke zvýšení kvality vytrvaleckého výkonu ve sportech, jakými jsou běh (i na lyžích), triatlon nebo cyklistika. Má však opodstatnění jen tehdy, počítáme-li s několika hodinami závodu či náročného tréninku. Výrazné snížení objemu sacharidů v potravě ve spojení s intenzivním tělesným zatížením přibližně týden před závodem vede v následující fázi regenerace k tomu, že hladina glykogenu ve svalech se mnohonásobně zvýší, a všechen glykogen navíc je pak k dispozici pro výkon. Některé zdroje uvádějí, že toto navýšení může být až 60procentní a u mužů i vyšší (vzhledem k odlišnému způsobu fungování ženského metabolismu je tato dieta u žen bohužel méně efektivní).

Chcete-li si superkompenzační sacharidovou dietu sami vyzkoušet, postupujte takto:

1., 2. a 3. den

  • Snižte příjem sacharidů v potravě zhruba na polovinu celkového energetického příjmu a současně zvyšte příjem bílkovin a tuků.
  • Zejména ve 3. dni intenzivně trénujte na úrovni 70-80 % maximální tepové frekvence, aby u vás došlo ke spálení co největšího množství svalového glykogenu (při nízké intenzitě tréninku tělo spaluje i tuk, což v tomto případě není žádoucí).

Nadměrné vyčerpání glykogenových zásob má za následek celkové oslabení organismu. To se může projevit nekontrolovaným třesem, neschopností sevřít ruku v pěst a dalšími změnami ve funkčnosti svalů.

4. a 5. den

  • Zvyšte příjem sacharidů na 70-85 % celkového energetického příjmu a dodržujte pitný režim (v této fázi je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin, protože na tvorbu 1 g glykogenu je zapotřebí asi 3,5 ml vody)
  • Trénujte jen mírně, abyste ukládaný glykogen vzápětí hned nespotřebovávali.

6. den

  • Přijímejte lehkou stravu a spíše se udržujte ve stavu začínajícího katabolismu. Vaše večeře by měla být bohatá na sacharidy a měla by obsahovat velmi málo tuků.
  • Trénujte minimálně nebo raději vůbec.

7. den

  • Závod

Superkompenzační sacharidová dieta je také jednou z cest, jak urychlit regeneraci svalových buněk. Má-li však mít úspěch a splnit očekávání, neměla by být použita častěji než třikrát za rok.

Pozornost je třeba věnovat i některým vedlejším účinkům, protože představují určité zdravotní riziko. Zejména se jedná o hladinu krevního cukru, kterou velké dávky sacharidů mohou výrazně ovlivnit. Trpíte-li tedy cukrovkou nebo jakoukoliv jinou poruchou metabolismu, ještě než se do superkompenzační sacharidové diety pustíte, rozhodně se o svém záměru poraďte s lékařem.

Počítat byste měli i s krátkodobým zvýšením tělesné hmotnosti a možností zažívacích potíží (plynatost, nadýmání, křeče), jimž se však do značné míry dá předejít, když se zvláště v posledních dvou až třech dnech vyhnete potravinám s vysokým obsahem vlákniny.

Závěrem doporučuji, abyste tuto dietu zkusili napoprvé před simulací skutečného závodu nebo alespoň před méně důležitým závodem. Přece jenom jde o určitý zásah do organismu a měli byste mít ověřeno, co s Vámi tato úprava jídelníčku udělá, ještě před tím, než na ni vsadíte výsledek mnoha týdnů a měsíců tréninkového úsilí.

Superkompenzační sacharidová dieta se používá především pro ZVÝŠENÍ VÝKONNOSTI při déletrvajících vytrvaleckých závodech a tréninkových jednotkách, ale po extrémní zátěži může napomoci i RYCHLEJŠÍ REGENERACI glykogenových zásob. V PRVNÍ FÁZI se při zachování intenzity tréninku snižuje příjem sacharidů, zatímco ve FÁZI DRUHÉ se jí sacharidů více a trénuje se méně. POZOR NA VEDLEJŠÍ ÚČINKY!

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.