Allison Pattillo   

Kokosový olej je stejně tak dobrá potravina, jako si jím mazat celé tělo. O kolika potravinách lze toto říct? Po dlouhou dobu tajný ostrovní elixír, zdroj živin a krásy tropických oblastí – opravdu, už po tisíce let – si teď razí cestu do amerických kuchyní, kredencí i koupelen.

Co to tedy je?

Kokosový olej se získává z dužiny zralých kokosových ořechů – tedy těch hnědých s bílým vnitřkem (ne z mladých, zelených ořechů). Vyrábí se ze stejné hmoty, jako známý strouhaný kokos.

Měnič skupenství

Ano, na kuchyňské polici vypadá kokosový olej jako pevná bílá hmota – v teplotách pod 76 stupňů je opravdu pevného skupenství, ale necháme-li ho na teplém místě, začne měknout a na horké pánvi zcela zkapalní.

Nabitý živinami

Jedna čajová lžička obsahuje 117 kalorií, 13,6g nasycených tuků, žádný cholesterol, stopové množství vitamínů E a K a také trochu antioxidantů.

Zdravý tuk

Kokosový olej má jedinečnou strukturu tuku – medium chain fatty acids (MCFAs) – snadno se tráví, okamžitě se přetváří na energii a umí stimulovat metabolismus.

Čistý/Panenský vs. rafinovaný

Rafinovaný kokosový olej je bělený a zbavený přirozených aromat, čili nechutná a nevoní jako kokos. Vyrábí se ze sušené dužiny, může být zpracovávaný při vysokých teplotách. Je obecně levnější, má vyšší teplotu hoření, bohužel ale nemusí obsahovat všechny hodnotné látky jako přírodní olej. Olej označovaný jako “čistý” nebo “panenský” se vyrábí buď vymačkáním z dužiny kokosu nebo je odděluje z kokosového mléka při nejnižší možné teplotě. Oproti rafinovanému oleji si uchová přírodní tropické aroma.

Proč se vrhnout na kokosy?

  • Studie prokázaly, že pravidelná konzumace kokosového oleje snižuje hladinu cholestrolu, což má za následek snížení rizika srdečních onemocnění.Je výborným zdrojem kyseliny laurové, která tělu pomáhá bojovat s bakteriemi, viry a plísněmi.
  • Zdravé tuky obsažené v kokosovém oleji (známé jako monořetězcové triclyceridy) zvyšují schopnost uvolňovat postupně energii – což je při dlouhém běhu potřeba!
  • Článek vydaný v publikaci Tuky pro zdraví a nemoci uvádí, že ženy, které mají velké množství tuku v oblasti břicha, snížily denní konzumací 35ml kokosového oleje po dobu 12 týdnů objem celého těla i obvod pasu.

Kokosujte ☺

  • Olej funguje jako kompletní nemléčná náhrada másla. Je-li v receptu potřeba ztuhlé máslo, zchlaďte kokosový olej v lednici, než ho použijete.
  • Olej lze používat na vaření, snese vysoké teploty a nepřepaluje se. Panenský kokosový olej s jeho výživovými cennostmi ale ponechte do salátů, na vaření použijte olej k tomu určený.
  • Přidejte lžičku kokosového oleje do svého smoothie – navýšíte tak obsah srdci prospěšných tuků. 

Kokosová krása

Využívejte kokosový olej pro vaši krásu – vyživuje zvenku i zevnitř 

  • Vyhrajte nad suchou, počasím poškozenou pokožkou – potírejte celé tělo
  • Natřete si ho na rty, budou hladké a vláčné
  • Po běhu natřete na chodila silnou vrstvu a navlékněte bavlněné ponožky – vaše prsty na nohách se probudí šťastné ☺
  • Díky svým hojivým a antibakteriálním vlastnostem je kokosový olej i skvělý krém na holení, hojí říznutí už ve chvíli, kdy se stanou. Plus, při chůzi ucítíte, jak máte uvolněné nohy.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.