Matt Phillips

Ve svém skvělém článku Pochopení délky kroku a krokové frekvence se kouč Steve Magness zamýšlí nad studií společnosti Endomoto z roku 2008, která se podrobně věnovala zkoumání délky kroku a krokové frekvence tří medailistů z běhu na 10 000m z atletického Mistrovství světa v roce 2007. Těmito atlety byli Kenenisa Bekele (1.místo), Sileshi Sihine (2. místo) a Martin Mathathi (3.místo)

Shrnuto, analýza závodu na 10 000m odhalila následující:
Celých 9km z 10K závodu (zhruba 23 kol z 25), všichni tři závodníci běželi víceméně stejnou rychlostí. Přesto, délka kroku a kroková frekvence, kterou běžci drželi pro zachování rychlosti, se u každého z nich lišila.

Bekele měl ze všech tří běžců nejnižší krokovou frekvenci (190spm), zato nejdelší krok (přestože měří o 7-11cm méně, než zbývající dva!)

  • Sihine měl vyšší krokovou frekvenci než Bekele, ale kratší krok
  • Mathathiho kroková frekvence byla nejvyšší ze všech, ale jeho krok byl nejkratší

Během závěrečných kilometrů všichni tři běžci zvýšili rychlost, každý ale jinými obměnami krokové frekvence a délky kroku:

  • Bekele se z nejnižší frekvence (190spm) dostal až na nejvyšší – 216spm, aniž by jakkoli zkrátil krok. Výsledné zvýšení rychlosti ho dovedlo k vítězství.
  • Sihine dokázal zvýšit svou střední krokovou frekvenci a v posledním kole také výrazně prodloužil krok. Výsledné zvýšení rychlosti ho přivedlo na 2.místo.
  • Mathathi dokázal trochu prodloužit krok, ale na úkor frekvence. Výsledná rychlost zůstala téměř stejná a z toho důvodu doběhl třetí.

Co nám tato studie ukazuje?
Jak Magness zdůrazňuje, nejdůležitější bod studie je ten, že všichni tři běžci vytrvali a zvýšili rychlost pomocí odlišných, individuálních metod. Z toho plyne, že každý běžec je individualita, s osobitými silnými a slabými stránkami, fyzickými a mentálními atributy, fyziologickou reakcí na trénink atd.

Elitní běžci slaví úspěchy díky rozvinutí svého osobního běžeckého stylu – a to samé bychom měli udělat my. Všímejte si, proč a čím se ostatní zlepšují, vyzkoušejte to, ale nikdy neočekávejte, že co přivedlo k úspěchu jednoho běžce, bude vyhovovat a pomůže všem.

Pro obyčejné smrtelníky, kterými jsme my, slouží studie jen jako připomenutí toho, že jak délka kroku, tak kroková frekvence jsou stejně důležité pro udržení a zvýšení rychlosti.

To, že si uvědomíme, jaká je naše výkonnost v obou oblastech, nám ukáže, kam bychom měli zaměřit své úsilí. Když zjistíme, že máme krok krátký, může to být znamení, že bychom měli trénovat sílu. Pokud máme naopak nízkou krokovou frekvenci, musíme se zaměřit na neuromaskulární a kadenční cvičení.

Bekele exceluje schopností udržet ohromující délku kroku, ale ve chvíli, kdy dojde na věc, je schopný zvýšit frekvenci o 16spm. Pro běžecké kouče to může znamenat mnohé.

V příštím článku se ve větším detailu zaměříme na to, jak zvyšovat jak délku kroku, tak frekvenci. Ukážeme si, že ve skutečnosti jsou oba faktory provázané. Pro spoustu běžců je zvýšení frekvence kroku cesta, jak rozvinout sílu, potřebnou k prodloužení délky kroku.

Každá změna běžeckého stylu, včetně délky i frekvence kroku, se obvykle dobře rozvíjí prostřednictvím doplňkových cvičení.

Zkoušet postupně měnit styl v průběhu běhu, není dobrý nápad, protože každá změna, kterou uděláte, zůstane izolovaným produktem vědomého úsilí, na rozdíl od změn učiněných učením, procvičováním, tréninkem mimo váš pravidelný běh, kdy se změny uplatní při běhu nevědomě, což je žádoucí.

Cílem je, abyste si optimalizovali vaši individuální délku kroku a krokovou frekvenci, ne abyste imitovali někoho jiného. A na to nejsou žádné magické formulky. Vynaložíte-li dostatečné úsilí při bězích do kopce, intervalového tréninku a tréninku síly (včetně plyometrických cvičení), doporučovaných pro zlepšení běžecké výkonnosti, délka kroku i frekvence se vám tak přirozeně zlepší. Natažení flexorů kyčle by stálo méně práce, ale kdy bez práce byly koláče? ☺

Máte osobní zkušenost s tréninkem délky kroku a krokové frekvence? Budeme moc rádi, když se se svou zkušeností podělíte! Máme se totiž jeden od druhého co učit, tak se nám, prosím, ozvěte!

Ať vám to běží!

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.