Ještě před tím, než se začneme bavit o zimní přípravě, je potřeba si promluvit i o jiných hodnotách naší vášně, které říkáme běh. Musíme si vše napřed řádně srovnat v hlavě – muži dát si vše do těch správných krabic – kdo nechápe, ať se podívá na představení Caveman a pochopí. A teď dovolte, abych vám představil svoji pyramidu úspěchu …

1. Víra…
Víru považuji za absolutní vrchol pyramidy, bez které nedojdete k svému cíli. Víra znamená věřit, věřit v sebe sama, v to, že to dokážete a zvolili jste správnou a nezpochybnitelnou cestu. Víra vás podrží v okamžiku pochyb nebo počátečních nezdarů. Zároveň vám dodá potřebnou duchovní sílu. Nikdy nesmíte během svého běhu pochybovat. Uděláte to, prohrajete, překoná vás bolest, únava a marnost. Víra bez potřebné pokory je jako džbán beze dna. Podceníte vzdálenost, podlehnete svým pocitům, přeženete rychlost a narazíte na zeď. Pokora představuje respekt a skromnost, bez které se žádný běžec neobejde, a vy se chcete běžcem stát. Můžete mít ty nejlepší boty, poslední typ sporttesteru i skvělého trenéra a rádce. Bez pokory vás nejspíš čeká bolest a zklamání. Houževnatost představuje vytrvalost, neúnavnost a bojovnost. Je to schopnost, jež vás povede přes překážky, které na vás čekají, a věřte, není jich málo. Jedině ten, kdo tuto schopnost má, spolu s pokorou a vírou dosáhne svého cíle.

2. Buďte realisti a mějte svůj cíl…
Buďte realisti a vždy s nohama na zemi. Vytyčte si dlouhodobý cíl, ke kterému budete směřovat a podpořte ho řadou reálných postupných cílů. Pouze reálný cíl, spolu s promyšleným tréninkovým plánem, vám dopřeje radost z běhu, posílí vaše sebevědomí a dá vám ochutnat slasti úspěchu. Vše potřebuje svůj čas, nic nejde hned. Napřed připravte svoji mysl, zařaďte běh do svého života, připravte si tělo a získejte optimální váhu, pak nadejde čas závodit.

3. Rodina a životní partneři…
Málokdo si uvědomuje, jak klíčovou a leckdy rozhodující roli hraje váš partner nebo rodina. Oni jsou ti, kteří přináší oběť vašim ambicím, snům a cílům. Krátké běhy několikrát za týden se prodlužují a postupně začínáte běhat čím dál tím více dnů v týdnu. To vše vyžaduje čas. Všechen tento čas je na úkor rodiny či životního partnera. Čas, který máte trávit s rodinou, proběháte v dešti, blátě, slunci, v kopcích nebo závodech. Je těžké žít s běžcem, který propadne běhu a vaše rodina si zaslouží za to, že o vás přichází, maximum lásky, respektu a úcty. Bez rodinného zázemí a podpory při závodech je běhání těžké a především smutné. Pokud si toho nevážíte, brzy zjistíte, že neběháte, ale utíkáte od samoty, stanete se smutným potulným běžcem, který se nemá kam vracet.

4. Regenerace…
Můžete být houževnatý dříč se skvělým tréninkovým plánem. Běhat třeba od rána do večera a mít podmínky snů. Vše bude k ničemu a veškeré úsilí přijde nazmar, pokud do svého rozvrhu pevně nezařadíte regeneraci, která odpovídá vaší zátěži. Tělo není stroj, ani nejsou k dispozici náhradní díly. Natržený sval a máte až 6 týdnů pauzu, přetržená achilovka nebo kolenní vazy a máte po sezóně. Únavová zlomenina taky není nic příjemného. Proto posilujte nohy a trup, po běhu se protahujte a dopřejte nohám ledovou lázeň. Pravidelně choďte plavat, zajděte si na masáž, a pokud to je možné, navštěvujte saunu. Vaše tělo se vám odmění a trénink bude mít smysl. Ovšem nejdůležitější je pravidelný a dostatečně dlouhý kvalitní spánek. Bez něj to prostě nejde.

5. Strava…
Kvalitní a vyvážená strava je jeden ze základních kamenů úspěchu běžce a zvláště vytrvalostního. Platí jedno pravidlo, čím jednodušší příprava, tím hodnotnější jídlo. Čím méně energie tělo vydá na její zpracování a strávení, tím lépe se budete cítit i vy při běhu. Vyvarujte se smažených a tučných jídel a naopak zařaďte hodně zeleniny, ovoce, luštěnin a ryb. Omezte bílé pečivo, klasickou kuchyňskou sůl a cukr. Pijte hodně vody a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jezte pravidelně, často, ale v malých dávkách, lehce stravitelná jídla. Pouze správně zvolená strava dodá tělu potřebné množství vhodné energie, která je potřeba nejen při vlastním běhu, ale především i následné regeneraci. Po náročném tréninku nebo několikadenní šňůře běhu si vždy po doběhu dejte protein v podobě masa nebo kvalitního sýra, či tvarohu. Podpoříte tím obnovu a rekonstrukci svalových vláken a dřív budete fit.

6. Správné vybavení se může zdát alfou a omegou celého běhu.
Z běhání se stala masová záležitost a to na sebe logicky strhlo pozornost marketérů všech značek. Můžete se dočíst řadu protichůdných doporučení, studií a zaručených zpráv. Týká se to hlavně problematiky bot. Znám hodně běžců, kterým stačí trenýrky, obyčejné tenisky nebo běží bosky a nechají za sebou špičkově vybavené běžce s nejmodernější technologií, lapající po dechu. Každopádně na běžeckých botách nešetřete, vybírejte podle toho, jaký máte došlap a na jakém povrchu běháte. V botách do terénu se špatně běhá na asfaltové silnici a naopak. V zimě používejte funkční prádlo a mějte minimálně 3 vrstvy. Oblečte se tak, aby vám nebyla zima, ale ani horko – zahřejete se během. Nezapomeňte na čepici, šátek nebo čelenku.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.