Je čas prozkoumat vztah vytrvalostního tréninku a chuti na sex – a ty, kteří se stydí o tomto tématu mluvit, musím předem varovat, že tento článek připouští existenci sexu u sportovců.

Začněme s dobrými zprávami. Všichni, kteří změnili svůj životní styl ze sedavého na aktivní, zjišťují, že pociťují rozdíly v chuti na sex, sexuální aktivitě a sexuálním uspokojení. Studie ukazují, že ženy jsou více sexuálně při chuti po 20ti minutovém intenzivním běhu. Stejně tak i u mužů vyšší hladina testosteronu v jejich těle – která vzbuzuje vyšší zájem o sex – je spojena s krátkým, intenzivním cvičením.

Nicméně studie též ukazují, že příliš mnoho fyzické námahy způsobuje pokles testosteronu a dalších mužských hormonů a to může vést k poklesu sexuální touhy. U žen přílišná námaha způsobuje úbytek estrogenu a progesteronu, dvou hormonů důležitých pro zájem o sex a sexuální uspokojení. Na rozdíl od silových a rychlostních tréninků, při kterých se uvolňují růstové a další „anabolické“ hormony do krve, vytrvalostní trénink vede k zvýšení hladiny cortisolu a „katabolických“ hormonů.

Anabolické hormony jsou typicky spojené s vyšší chutí na sex. Slouží k ukládání bílkovin a podporují růst svalů. Těmito hormony jsou pro příklad insulin, testosteron a estrogen. Katabolické hormony naopak rozkládají bílkoviny a snižují zanícení. Patří mezi ně cortisol, glucagon, progesteron a adrenalin. Aby tělo zůstalo v homeostázi, vyžaduje podobná množství obou hormonů, ale vytrvalci produkují mnohem více katabolických hormonů (cortisol) než anabolických. U mužů dojde k potlačení tvorby testosteronu, ženy vyčerpávají estrogen. 

Kolik vytrvalostního tréninku způsobí pokles chuti na sex? Na tuto otázku může být frustrující odpověď, nicméně záleží to na několika faktorech. Pokud jste ostřílený sportovec, který optimalizuje svoji regeneraci, dodržuje životosprávu, jí dostatek zeleniny a zdravých tuků a zároveň nenabíhá zbytečné (neefektivní) kilometry navíc, pak příliš nepoškozujete svůj sexuální život. Tito sportovci nevyčerpají výrazně zásobu anabolických hormonů, nebo nezvýší tolik hladinu katabolických, že by to mělo nějaký negativní vliv. Na druhé straně jsou sportovci, kteří podceňují regeneraci, jí velké množství složených cukrů a sacharidů, a zároveň provozují velké množství pomalých, aerobních aktivit. Ti pak mívají mnohem menší chuť na sex, než by mohli mít. 

Co změnit, když jste vytrvalec s malou chutí na sex?
Trénujte více intenzity, méně objemu. Dejte prioritu intervalovým tréninku ve vyšších intenzitách a tréninku síly před tréninky objemu (ne navíc!). Bohatě vám stačí jeden vytrvalostní trénink vaší disciplíny v týdnu (např. jednou vytrvalostní plavání, běh, či kolo). 

Zaveďte dietu s vysokým obsahem tuků. Tuky podporují tvorbu hormonů. Přírodní zdroje cholesterolu a nasycených tuků (avokádo, olivy, kokosové mléko, rybí olej, ryby a tučné hovězí) slouží k nastartování tvorby sex. hormonů. 

Jezte maso. Hovězí maso z trávou krmeného dobytka je skvělé k nastartování tvorby testosteronu. Vyhněte se jednoduchým cukrům, jídlu z fastfoodů a alkoholu. Tyto 3 složky pomáhají vyčerpat přírodní hormony a zavádějí do těla syntetické hormony, které tvoří hormonální nerovnováhu.

Vyhněte se stresu. Nic neovlivňuje negativně hladinu hormonů a vaší náladu víc než hektický den bez možnosti chvilku si oddechnout, protáhnout se, zrelaxovat. Obzvláště v práci byste si měli několikrát denně najít chvilku, zpomalit a dělat něco relaxačního – ať už je to chvilka u čaje, krátká procházka, pár cviků z jógy, nebo alespoň pár minut hlubokého dýchání. 

Výživa je nezbytná. Neberte doplňky jako poslední možnou záchranu, ale užívejte je, abyste problémům předešli. Pokud je vaše chuť na sex nízká, pokuste se zahájit terapii znovuobnovení hormonů (něco jako The Wiley Protocol). Muži mohou zkusit zahrnout do jídelníčku kopřivy, d-acpartic kyselinu, tribulis a hořčík. Ženám funguje arginin, yohimba a zázvor.

Jedno z nejlepších řešení je samozřejmě mít více sexu. Častější sex může sám o sobě vést k zvýšení sexuální touhy. A přínos pro váš vytrvalostní trénink? Postelové dovádění zlepšuje vaši srdeční činnost, hybnost kyčlí, činnost kardiovaskulárního systému a samozřejmě zvyšuje produkci hormonů. Berte proto sex jako aerobní složku vašeho tréninku.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.