V průběhu tohoto roku jsem si udělal anketu, na kterou mi zareagovalo nebývalé množství běžců, položil jsem jednoduchou otázku – Proč běháte? Odpovědi byly překvapující a upřímně, výsledky byly opačné, než jsem očekával.

Naprostá většina z vás běhá proto, aby si udržela svoji váhu, případně aby zhubla. Pokud k těmto běžcům připočítám ty, kteří odpověděli, že jejich motivací pro běh udržení si své kondice a zbavení se stresů z práce nebo soukromí, tak se dostávám ke zjištění, že kvůli svému zdraví a postavě běhá zhruba 73% z těch, co reagovali. Druhou nejpočetnější, zhruba 10% skupinou, představují ti, kteří chtějí hřešit, dát si oblíbenou čokoládu a chtějí si ji nějakým způsobem zasloužit.

Při přimhouření všech očí tak můžeme i tuto skupinu přiřadit k té první. Zbývající skupina, o které jsem si původně myslel, že bude dominantní, se stala tou nejmenší – její členové běhají proto, aby uběhli dál nebo svoji závodní distanci uběhli rychleji. Nevěřil jsem tomu, ale vypadá to tak.

Tomuto zjištění odpovídá i struktura a množství dotazů reprezentantů té první množiny běžců v různých FB skupinách a obsah témat, která se tam řeší. A že jich není málo.

Probírají se otázky jak, kdy, a v čem běhat? Co dělat, když mě něco bolí? Kdy a co jíst a pít? Či jak správně vyhodnotit data ze sporttestru, s jakou aplikací v mobilu běhat.

Běžci zde sdílí radost ze svých prvních úspěchů, kdy pokořili pro ně ze začátku magické vzdálenosti 5k, 10k … a zároveň zde popisují, tu fascinující a elektrizující atmosféru svého prvního závodu, doprovázenou selfíčkem s medailí … Pohled na podporující a motivující komentáře, když se jednomu něco nepovede nebo když se mu nechce vyběhnout, je fascinující…

Jsou to krásné příběhy, které ostříleným matadorům umožní vrátit se, ohlédnout se zpět a připomenout si okamžiky, kdy sami začínali se stejnými pocity a emocemi. Vzniká tu tak neviditelná energie, která spojuje ty, kteří s během teprve začínají s těmi, co zdolávají týdně desítky a někdy i stovky km.

Proč, ale někdo, kdo běhá proto, aby si vyčistil hlavu, mohl sníst svůj návykový kousek čokolády, nebo aby zhubnul nějaký ten kg, tyto  otázky řeší?

Odpověď je nasnadě, začíná nevědomky opouštět svoji dominantní běžeckou skupinu a vydává se na dlouhou a pomalou pouť, na jejímž konci se chystá otevřít brány té skupiny druhé, kde již svoji nezastupitelnou roli hraje čas, vzdálenost, pojmy jako kcal, km/hod, min/km nebo tepová frekvence.

Co způsobilo, že dnes dokážete to, co pro vás bylo v minulosti těžko představitelné, ba dokonce nemožné?

Jedním slovem vás pohltila vášeň jménem běh, jehož prostřednictvím jste získali nové sebevědomí, lépe vypadáte, ještě lépe se cítíte a vidíte se v jiném světle než v dobách předchozích. Nejspíš jste poznali nové přátele a běh se pro vás stal společenskou událostí, která změnila váš životní styl k tomu lepšímu. Prostě se cítíte silní, zdraví, spokojení a u mnoha z vás se probudila zdravá soutěživost. Výsledkem toho je, že chcete být lepší, začínáte si porovnávat časy a chcete překonat své další milníky, hledáte své limity, prostě chcete běhat více, rychleji a dál… Najednou si začínáte pokládat klasické otázky. Jak se mám posunout? Co mám dělat jinak a lépe? Pokud jste to dopracovali až sem, máte nakročeno stát se běžci.

Zrovna nedávno proběhla na FB jedna velice zajímavá diskuze. Téma bylo překvapivě hrozně jednoduché a komentářů bezpočet. Kdo je to vlastně běžec?

Tu samou otázku jsem podal jednomu svému kamarádovi – Pavlu Baběrádovi. Zasvěcený ví, ostatním povím, že je to náš bývalý vynikající běžec a dnes možná ještě lepší trenér. Odpověděl hodně zajímavě. Ten, kdo prostě vezme boty, jde běhat a může běhat každý den, běhá své kolečko pořád stejně, je pro mě pobíhající. Ovšem v okamžiku, kdy pan nebo paní pobíhající má svůj cíl, běhá systematicky podle tréninkového plánu, tak ten už podle mě je běžec … Něco na tom je, nemyslíte?

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.