Milé běžkyně, komu svěřujete svá tajemství, pocity, zážitky, zkušenosti, trápeníčka? Máte svoji nejlepší kamarádku, které věříte, nebo se svěřujete Vaší drahé polovičce, kolegovi v práci, rodičům, domácím mazlíčkům? 
Nebo ke sdělení informací upřednostňujete písmenka před slovy a používáte raději svůj vlastní rukopis k sepsání prožitých a k sepsani prožitého a zažitého na papir? Když to můžete psát a svém prožitém dni, proč si milé běžkyně a běžci nezačít psát i denník běžecký?

Pokud jste propadla běhu a ten se stal nedílnou součástí vašeho života je to jedno z nejlepších rozhodnutí jaké jste udělala. Ale stejně tak. jako výchova dětí, jakákoli systematická práce nebo i tak běžné věci jako vaření, potřebuje i váš běh mít svůj řád.

Je úplně jedno, zda jste pokořila svůj pvní závod na 3k a máte spadeno delší – 5k. Nebo již nějaký ten km máte v nohách a úspěšně jste zdola třeba půlmaraton. Dokonce pokud jste i ostřílená běžkyně a místo km ukrajujete ze svého maxima minuty či vteřiny, máte něco společného – musíte pravidelně trénovat. Váš trénink musí mít přesný rozvrh a „jízdní řád“. Pokud jedete podle něho, je pravděpodobné, že vás dovede k vytouženému cíli.

 Čím jsou Vaše ambice větší, cíl náročnější, tak hraje roli každý detail vašeho tréninku. I ty nepatrné maličkosti, při zpětném pohledu mohou vnést světlo na otázky pro které není snadná odpověď.

K tomu abyste mohly být dobré, skvělé a některé z vás i nejlepší bude potřeba abyste si začaly psát běžecký denník. Nebo možná lepší cesta bude doplnit váš každodenní záznam do deníčku o běžeckou část. Pokud si teda deníček píšete … 

Komentovaný záznam tréninku je naprosto přirozená a praktická věc, kterou by měli dělat všichni běžci, kteří si stanovili nějaký cíl. A nehraje roli zda jste žena nebo muž. Možná si položíte otázku, proč?

Běháte 20, 30, nebo 50 i více kilometrů za týden, měsíc po měsíci, baví vás to a vaše pravidelnost je významným úspěchem.

Bohužel to není jako stavět dům. Jako běžkyně se nemůžete dotknout vašich úspěchů, pokud zrovna nevlastníte nějakou trofejí v podobě medailí či diplomů. Jestli běháte tak často jako já, určitě si nevybavíte každý svůj běh, který jste kdy běžela, a vše důležité, co se kolem běhu seběhlo. 

Máte na rozdíl od předchozí generace běžkyň jedno velké štěstí, žijeme v digitální době. Vše je dnes on-line. Drtivá většina z vás využívá k záznamu běhu mobilní aplikace uložené v chytrých telefonech nebo běhá se sporttesterem.  Doba pokročila a my již nejsme nuceni každý svůj záznam ručně psát do školního sešitu, neboť technika vše udělá za nás. tedy za předpokladu, že psaní pro vás není vášeň …

Jakmile dokončíme běh pomyslným stisknutím tlačítka sporttesteru či chytrého telefonu, máme zaznamenánu vzdálenost, dosažený čas, průměrné tempo a tempo dílčích úseků. Leckdy k tomu přidáme profil trati včetně zaznamenané trasy. Máme přehled o nastoupaných a seběhnutých metrech a leckdy i záznam tepové frekvence a spálených kalorií. Přesto technika nezaznamená vše potřebné, co má na běh vliv a co kolikrát rozklíčuje, proč vaše výkony stagnují. 

Pouze ta běžkyně, která si vede pravidelné komentované záznamy a především se svým tréninkovým deníkem pracuje, má v rukou ideální nástroj, pomocí kterého může dělat dlouhodobé analýzy, může sledovat výkonnostní trendy a úspěšné plánovat své běžecké cíle.

V následujících odstavcích si povíme, co by správný tréninkový deník měl obsahovat za informace, aby se z něj stal dobrý rádce, který vám pomůže stát se ještě lepším běžcem a pomůže vám najít více uspokojení z vašeho běhu.

Analýza tréninku

Časem vám tréninkový deník pomůže odhalit, zda je váš trénink efektivní, a umožní vám vysledovat trendy, které mohou sloužit jako podklad pro vaše budoucí rozhodnutí. Pokud se v něm naučíte číst, tak dokážete spojit příčinu s důsledkem. Můžete zjistit, kolik času potřebujete k regeneraci z náročného tréninku nebo při jakých tréninkových dávkách se dostavuje bolest. Pokud se dostavilo zranění, můžete vypozorovat, kdy se dostavily první příznaky a díky tomu se zranění vyvarovat do budoucna upravením tréninkové zátěže. 

Tréninkový deník by měl obsahovat všechny podstatné údaje, které nezaznamená sporttester či vaše aplikace. Zaznamenejte všechny informace, které mají nějakou vypovídající hodnotu.  Poznamenejte si, kolik jste ten den spaly, pokud si měříte ranní tepovou frekvenci, tak toto je rozhodující indikátor toho, jak se vám ten den poběží. Výrazně zvýšená TF signalizuje přetrénovanost, únavu či nastupující nemoc. Ani informace o vašem jídelníčku by neměla chybět, protože strava se na výkonu podílí velkou měrou. Pokud se vám někdy běží těžce, příjdete si jako bez energie a není to poprvé, podívejte se, co jste před tréninkem jedli.

Zaznamenávejte si typ trati, povrch nebo počasí. Pokud jste měly hodně metrických výběhů a seběhů, naleznete odpověď na otázku, proč vás následující den bolí stehna. Běžel jste v horku? Málo pila a v následujících dnech pokračovaly tréninkové dávky – nedivte se, že jste bez energie.

Pokud běháte dle TF, máte skvělého poradce. Měla jste náročný pracovní týden, stres doma nebo jste jen nemohla spát? Důsledek se projeví výrazným snížením tempa pro dosažení stejné hodnoty TF. To vše a mnohem víc vyčtete z podrobně vedeného tréninkového deníku. Nepracujte jen s jednotlivými tréninkovými jednotkami, ale zaznamenávejte si dlouhodobé souhrny. Sledujte, kolik km a hodin jste naběhaly za týden a celkově za měsíc, a podle toho si navyšujte své objemy. Stejně tak si všímejte vaší průměrné rychlosti za jednotlivé období, pomůže vám to ve správném vyladění a načasování rychlostních tréninků.

Tréninkový deník vám nebude sloužit dobře, pokud ho samy nebudete studovat a pravidelně se k němu vracet. Najděte si vždy chvilku v dnech, kdy máte na programu regeneraci a čtěte si v něm a snažte se vypozorovat trendy. Jen správně vedený tréninkový deník vám pomůže přesně načasovat vaši formu na váš následující závod.

Poznání sebe

Každý běžec je jedinečný. Co platí na jednoho, může se minout účinkem u druhého. Jeden tréninkový plán, podle kterého běhají dva běžci, nezaručí, že oba docílí stejných výsledků. Každý máme jiné dispozice, jsme jinak stavění, máme jiné podmínky a stupeň trénovanosti. Právě tréninkový deník a především jeho studium vám umožní poznat sebe samého. Díky tomuto samostudiu si můžete svůj tréninkový plán uzpůsobit svým potřebám, změnit tréninkové jednotky a udělat ho tak účinnějším.

Motivace a odpovědnost

Váš tréninkový plán může být hodně tvrdý, náročný a může bolet. Je zapotřebí hodně tvrdé práce a mnoho času k vybudování špičkové kondice. O to víc je obtížnější po celou dobu trvání vašeho tréninkového plánu udržet vysokou úroveň vaší motivace a nepolevit v úsilí. 

Cena, kterou zaplatíte za ztrátu motivace, může být ovšem velká a vaše předchozí úsilí může přijít vniveč. 

Váš tréninkový deník vám pomůže vyhnout se motivačním poklesům, či případným pokušením vzdát to. Je to zdroj vaší odpovědnosti k cílům, které jste si nastavily, a k vám samotným. Když se podíváte zpět na všechny tréninky, které jste realizoval, může vám to pomoci. Nemůžete přeci přestat. Podívejte se, kolik práce jste již udělala! Kolik km a hodin naběhala. Byla by přece škoda vzdát to, když cíl není tak daleko.

Odstraňování problémů

Věci se v tréninkovém procesu občas nevyhnutelně pokazí. Můžete si přivodit zranění, můžou přijít špatné týdny, nepovede se vám závod dle vašich představ a tak dále. Pokud taková situace nastane, podívejte se do svého deníku a hledejte možné souvislosti. Když se naučíte v tréninkovém deníku číst, objevíte množství informací, které vám pomohou předcházet budoucím problémům.

Například při pohledu do tréninkového deníku v době úrazu můžete zjistit, že máte tendenci ke zranění, kdykoliv budete navyšovat svůj týdenní objem kilometrů nad určitou rychlostí. Vyzbrojeni touto informací, se do budoucna můžete držet pod touto rychlostí a v budoucnosti minimalizovat riziko zranění.

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.