Stačí pozitivní naladění a vztahy budou jen kvést. Negativistické postoje frustrují nejen nás samotné, ale i lidi okolo, navíc se stanete špatným příkladem pro všechny, kteří ve vás třeba mají svůj vzor. Sportovnímu chování se učíme od útlého věku, ale ani teď není pozdě si pár principů připomenout.

Jak nastartovat dobré sportovní vztahy
Sportovního ducha nezískáme automaticky, stoprocentně se ale vyplatí investovat energii a čas a naučit se to. Vyhrávat a být na špici jsou v dnešní společnosti přeceňované faktory a ti, kdo vítězství neberou vážně a jsou přátelští ke všem, se normálu spíš vymykají. Ale právě proto jsou k těmto pohodářům lidé přitahováni silou magnetu, jako k lidem, kteří jsou výjimeční a moudří.

V partnerských vztazích znamená sportovní duch schopnost rozpoznat, kdy vedete prohranou bitvu a umět to přijmout velkoryse a ne agresivně. Umění vstoupit i vystoupit ze vztahu na úrovni způsobí, že mu budete chybět a bude vás chtít zpět.

Rychlý průvodce sportovním chováním

 1. Nebuďte protiva
 2. Gratulujte soupeřům
 3. Žádné výmluvy!
 4. Buďte vzorem
 5. Buďte uctiví
 6. Dodržujte pravidla

Za žádných okolností se nesnižujte k podvádění. Dodržujte pravidla a hrajte fair play. Civilizovaná společnost ctí pravidla proto, aby se každý cítil dobře.

První lekce do života: Nebuďte protiva. Mějte sportovního ducha, buďte velkorysý ve vítězství i porážce. Když dokážete respektovat soupeře, dojdete v životě mnohem dál. Ve společnosti, kde vítězství znamená vše, je důležité umět přijmout prohru jako součást života a mít úsměv na rtech i v srdci bez ohledu na okolnosti. Lidé vás budou mít rádi a soupeři si vás budou vážit.

Lidé se sportovním duchem nejsou zaujatí
Lidé, kteří mají správný životní postoj, jsou zaměstnaní vytvářením nových přátelství, a neplýtvají čas případnými neshodami z minulosti. Zkuste být lepším člověkem a pěstujte v sobě sportovního ducha. Kdykoli někoho potkáte, přistupujte k němu s čistým štítem, jako byste neměli žádnou minulost. Jen takto dokážete být laskavé k lidem, které nemáte rádi, a naopak zaslepeni lidmi, které rádi máte. Ke každému se budete chovat s úctou. Navíc si nebudete tížit hlavu černými myšlenkami a nikomu nedovolíte, aby ovlivnil vaši mysl.

Umění chválit obě strany
Když se naučíte vidět v lidech to dobré, nebudete na ně útočit otázkami, když v něčem pochybí. Víme, že nikdo není dokonalý a vy budete chápat ostatní, když v něčem selžou.

Být velkorysým vítězem
Vynikáte-li v něčem nad ostatními, vaše přílišné radování dá na odiv hlavně slabiny vašeho charakteru. Místo toho se naučte své úspěchy spíš zlehčovat a ostatním dejte najevo, že si vážíte toho, jak skvělé úsilí vynaložili. Naučte se druhé soudit ne podle jejich schopností, ale dle jejich životních postojů a úsilí. Stejnou filozofií posuzujte sami sebe jako dobrého člověka.

Nejdůležitější část sportovního chování
Na druhou stranu, měli byste vždy pogratulovat těm, kdo uspěli v oblasti, ve které se vám osobně nedaří. Využijte možnost nechat si poradit, nechte se inspirovat. Než abyste byli naštvaní, nejděte způsob, jak se od úspěšných lidí něco přiučit.

Žádné výmluvy!
Mít sportovního ducha, znamená nestěžovat si a neobviňovat druhé z vlastních neúspěchů. Největší duchové našich dob i předchozích generací nebyli nikdy přistiženi při výmluvách, i když ani jejich začátky nebyly bez těžkostí. Ukazuje to na jejich sílu a schopnost vytrvat a dokončit velké věci. Výmluvy a stížnosti jen plýtvají drahocenný čas a energii, které by měly být využity na mnohem důležitější činnosti. Lidé, kterým sportovní duch chybí, si stěžují často a je pro ně těžké udržet pusu zavřenou.

Mlčeti zlato!
Nemáte-li nic dobrého, co byste mohli říct o sobě nebo ostatních, měli byste mlčet. Lidé s vysokým sebevědomím sebe pokládají za výjimečné. Lidé sportovního ducha takto vnímají všechny, sebe i ostatní. Nemají potřebu chlubit se svými úspěchy.

Důležitost být vzorem
Lidé, kteří si dokážou lépe uvědomovat své vlastní chování, jsou lépe připraveni vychovávat děti a ve společenském žebříčku se dostávají vysoko. Protože dokážou odhadnout, jaké bude mít která akce a reakce důsledky, snaží se vždy o co nejlepší možné rozhodnutí. Možná to není vždy to správné rozhodnutí, ale s vírou ve sportovního ducha se tito lidé nebojí chybovat, z chyb se učí. Chcete-li být dobrým vzorem, musíte se umět zklidnit a užívat si celý ten proces.

Když sportovní duch chybí
Lidé, kterým sportovní duch chybí (nebo je slabý), vždy nechávají volný průběh všem svým emocím. Nedokážou kontrolovat svůj hněv, v situacích, které si to ani nezasluhují, jednají často agresivně.

Lidé, kteří dávají špatný příklad
Bohužel pro současné generace dětí jsou vzorem slavné hvězdy, které vydělávají ohromné balíky peněz a svého vlivu na mladé lidi si nejsou vůbec vědomí. Nechávají své emoce, aby určovaly jejich chování, místo aby tomu bylo naopak. Fňukání, výmluvy, ale i brutalita profesionálních sportovců jsou zvěčňovány prostřednictvím médií a kdykoli přístupné dětem. 

Neberte se příliš vážně
Je v pořádku, být občas soutěživý, ale ne tehdy, kdy riskujeme vlastní reputaci. Zavzpomínejte, jaké to bylo, když jste někdy udělali chybu a lidé vás v tom ještě vykoupali. Tohle byste neměli udělat nikomu, bez ohledu na to, jak se k vám ti lidé v minulosti chovali. Když se nebudete brát příliš vážně, ostatní se naučí stejnému chování. Nevyhledávejte negativní lidi a místo zamračení se usmějte!

Neberte ani život příliš vážně
Život je prostě hra. Měli bychom se té hry všichni účastnit, abychom se měli dobře, ne abychom vyhráli.  Místo hledání způsobů, jak převýšit ostatní, bychom měli hledat způsoby, jak si navzájem pomoct. Díky tomu se lidstvo dokázalo tak rychle za krátkou dobu rozvinout. Týmová práce plní sny.

Chovejme se k ostatním s úctou
Sportovní chování se v poslední době stává populárním trendem. Zdvořilost a úcta k ostatním je opět „in“, víc než vítězství za každou cenu. Začněte proto posilovat své pozitivní postoje, abyste vylepšili svou budoucnost. S pozitivním nastavením mysli zvítězíte ve všech aspektech života. 

Co říct na závěr k sportovnímu chování, ke sportu:
Když to shrnu, zde jsou klíčové body, bez nichž se dobrý sportovec neobejde:

 • buďte velkorysý, ať jste vítěz nebo poražený
 • buďte zdvořilý
 • dávejte lidem dobrý příklad
 • úsilí si zaslouží víc respektu a uchování v paměti, než schopnost, zručnost
 • vždy tomu dejte vše!
 • pamatujte, že život je hra, tak se bavte! 

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.