Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

11 nejběžnějších chyb při zimním běhání

Zimní běhání je skvělý způsob, jak zůstat v kondici, když se rtuť na teploměru přiblíží záporným číslům. Na následujících řádcích najdete řadu tipů, jak se vyhnout různým nástrahám, kterých je třeba se vyvarovat. Pokud se rozhodnete začít znovu běhat v zimních měsících a do svého kalendáře přidáte nějaký ten kilometr, je důležité dát si pozor na řadu chyb. Některé jsou běžné, jiné vás možné překvapí. Tak jako tak by měly neblahý dopad na vaše snahy o lepší fyzickou kondici. Dali jsme dohromady jedenáct (ano, 11!) nejčastějších chyb, kterých se v chladných měsících roku dopouští běžci všech věkových kategorií. Vyvarujte se jich, zůstaňte zdraví a připraveni si užívat běhání po celou zimu.

Neznalost limitů
Postupujte podle osvědčených kroků. Poznejte své limity, tepové frekvence i maxima, které zvládáte. Nechte si udělat zátěžový test. Vaše maximální výkony by se měly pohybovat na horní hranici zóny 2, ale neměly by ji překračovat.

Příliš velká rychlost
Často řeším případy, kdy sportovci běhají příliš rychle. Zjistěte si, jak jste na tom s tepovou frekvencí a udržujte ji v průběhu výkonu maximálně v zóně 2. Neblázněte a nespěchejte, pak vám budou odměnou mnohem stabilnější výsledky, kterých dosáhnete výrazně bezpečnější cestou.

Příliš pomalá rychlost
Ačkoli v zóně 2 většinou běháte po silnicích nebo cestách, stále můžete zapracovat na rychlosti. Přidáním šesti třicetivteřinových úseků ve vyšší rychlosti na pěti kilometrech a postupné zvyšování až na dvanáct opakování, má výborný vliv na vaše svalová vlákna. Zároveň také získáte na síle, rychlosti a nestane se vám, že byste se zasekli na jedné konstantní rychlosti pro různě dlouhé vzdálenosti.

Pořád v těch samých botách
Doporučujeme střídat běžeckou obuv mezi jednotlivými tréninky. Tím, že budete využívat vícero druhů obuvi během jednoho týdne, rozložíte zátěž mezi více bot, čímž zvýšíte jejich výdrž a zároveň snížíte šanci na zranění.

Absence cíle
Dokonce i mimo hlavní sezonu můžete v klidu zvyšovat své dávky na pět, deset nebo dvacet kilometrů. Zjistíte tak, kde jsou vaše fyzické limity. Dejte si cíl a dosáhněte ho!

Zkuste kolo
Dát si běžecký trénink po tom cyklistickém? Vynikající nápad! Nemusíte to dělat často, ale věřte, že tato kombinace rozhodně není na škodu. Sami uvidíte, že se vám po cyklistickém výjezdu poběží ve většině případů lépe. Když nic jiného, tak budete perfektně zahřátí.

Špatné oblečení
Už jste o tom určitě slyšeli. Mnohem lepší je mít více tenčích vrstev než méně silnějších. Když máte dostatek vrstev a je vám teplo, snadno můžete nějakou odebrat. Při oblékání začněte trikem, poté triko s dlouhým rukávem a na to běžecká bunda. Oblékejte se tak, jako by bylo venku o 20°C více.

Rychlý start v nízkých teplotách
Když už je řeč o chladu, neblázněte hned od prvních metrů. Dejte svému tělu čas na to, aby se dostatečně zahřálo. Je kontraproduktivní nasadit vysoké tempo v úvodu. Ať máte jakýkoli cíl nebo tempo, dopřejte si ze začátku alespoň o třicet vteřin více na kilometr než máte v plánu po zbytek tréninku. V praxi to znamená nižší frekvence o 10 až 12 tepů za minutu. Vaše tělo potřebuje čas, aby stihlo odvést krev do pokožky a tím vás dostatečně zahřálo. I proto může být vaše tepovka ze začátku nižší.

Vyběhnout do terénu a hned se vrhnout na intervaly
Není nic z toho, co byste mohli dělat v terénu, ale nemohli na silnici. Takže dokud před sebou nemáte závěrečných 10 až 12 týdnů do závodu, využívejte silnice.

Neběhat za špatného počasí
Běhání v nepříznivých povětrnostních podmínkách vás udělá psychicky silnější. Když bude vítr, bude pršet nebo sněžit, a vy přesto vyběhnete, budete z toho v budoucnu profitovat. Však se také říká: „Není nic jako špatné počasí, jen špatné oblečení.“ Běhání venku je jedním z nejlepších tréninků mentální odolnosti, který jsem se za ta léta naučil. Takovéto tréninky vám dávají zase něco jiného, než například ty v červnu či červenci. V době, kdy existují sněhové řetězy na boty a další vychytávky, už není důvod vyhýbat se sněhu či ledu.

Vynechání rozcvičky
Abyste tělo a nohy alespoň trochu zahřáli před během, je potřeba věnovat pět minut rozcvičce. Uvidíte, že toho nebudete litovat. Naučte se jednoduché cviky na protahování, ze strany na stranu, dopředu a dozadu. Stačí chvíle, a i vaše svaly se dostanou do provozní teploty, ve které je bezpečné vyběhnout.

Připomínejte si tyto rady stále dokola. Pomohou vám udržet tělo zdravé a připravené na náročné tréninkové dávky. Na jaře pak budete příjemně překvapeni, jak jste na další roční období nachystáni.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Scroll To Top
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.